Adolf Opálka (Nové Město)

Bojovník proti fašismu, příslušník československé armády ve Spojeném království, nadporučík pěchoty, velitel skupiny Out Distance, velitel všech parašutistů na území protektorátu.

Adolf Opálka se narodil 4. ledna 1915 v Rešicích, zahynul 18. června 1942 v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze 2.

Adresy

Kostel sv. Cyrila a Metoděje

Ulice: Resslova 9a Zahynul v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje

Adolf Opálka se narodil jako nemanželské dítě ve mlýně v Rešicích u Znojma. Vychovávala ho babička a dědeček, posléze i teta Marie z matčiny strany. Učil se automechanikem a po zranění ruky studoval obchodní akademii v Brně, kde v roce 1936 maturoval. Hned v říjnu téhož roku, ve svých 21 letech, nastoupil k 43. pěšímu pluku v Brně. V letech 1937–1938 absolvoval Vojenskou akademii v Hranicích, z níž byl vyřazen jako poručík pěchoty. Po okupaci v roce 1939 Němci čsl. armádu v protektorátu zrušili. V červnu 1939 odešel Adolf Opálka do Polska, záhy však nastoupil ve Francii do služby Cizinecké legie v Africe. Když vypukla druhá světová válka, vrátil se do Francie a byl zařazen do československé armády v Agde. Postupně prošel všemi třemi pluky 1. čs. divize a účastnil se bojů na francouzské frontě.

Po pádu Francie se dostal v červenci 1940 do Velké Británie. Sloužil u kulometné roty a od září 1941 do března 1942 prodělal výcvik pro plnění zvláštních úkolů v nepřátelském týlu. Absolvoval parašutistický kurz a kurz útočného boje. Na konci výcviku měl již hodnost nadporučíka pěchoty a byl jmenován velitelem výsadku Out Distance. Jeho úkolem měla být sabotáž plynárny v Praze Michli. Dalšími členy tohoto výsadku byli rotný Karel Čurda a desátník aspirant Ivan Kolařík. Operace se však nevydařila, protože výsadek byl vzhledem k chybě navigace shozen v noci na 28. března 1942 na Moravě, a to u obce Ořechov poblíž Telče. Po seskoku vypadla Kolaříkovi při ukrývání padáku peněženka s doklady a s fotografií jeho dívky s věnováním a adresou. Aby předešel pronásledování, Ivan Kolařík se 1. dubna 1942 nedaleko Vizovic otrávil. Opálka byl zraněn na noze, přesto odjel do Prahy s falešnými doklady na jméno Adolf Král. V Praze se sešel s K. Čurdou a společně se skupinou Silver A se zúčastnili navádění letadel při neúspěšném bombardování plzeňské Škodovky. Opálka byl jmenován velitelem všech parašutistů na území protektorátu.

Poté se podílel na atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha (Operace Anthropoid). Po akci tak jako ostatní členové našel úkryt v kryptě pravoslavného kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici č. 9a. Úkryt parašutistů gestapu prozradil Karel Čurda. Kostel byl obklíčen Němci a při boji Adolf Opálka padl vlastní rukou na kůru kostela. Byl těžce raněný, vzal si jed a zastřelil se. Po skončení boje bylo jeho tělo, jako i ostatních mrtvých parašutistů, vyvlečeno ven před kostel. Jeho teta Marie Opálková byly popravena v říjnu 1942 v Mauthausenu. Rodina byla Němci vyvražděna, nebo zahynula v koncentračních táborech, a to včetně vzdálených příbuzných.

Po osvobození republiky byl Opálka in memoriam povýšen do hodnosti štábního kapitána pěchoty, v roce 1990 do hodnosti majora a v roce 2002 byl in memoriam povýšen do hodnosti plukovníka.

Na mnoha místech naší země má Adolf Opálka pamětní desku, nebo je po něm pojmenována ulice. V Praze 2 je v kryptě pravoslavného kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici 9a umístěna busta Adolfa Opálky. Na rohu Václavské a Resslovy ulice je v chodníku zabudován pamětní kámen v místě, kam bylo položeno Opálkovo tělo po té, co bylo vytaženo ven z kostela. Jeho jméno je uvedeno také na pamětní desce nad okénkem do krypty téhož kostela.

Galerie: 
Narození
4.1.1915
Úmrtí
18.6.1942 (27 let)
Katastrální území
Adresa
Kostel sv. Cyrila a Metoděje
Resslova 9a
120 00 Praha 2
Česká republika
Fax: Zahynul v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje
50° 4' 33.4452" N, 14° 25' 1.3476" E
Zvětšit mapu
Odkazy a literatura:
Padevět, J.: Průvodce protektorátní Prahou. Místa, události, lidé. Praha : Academia 2013.
Datum poslední aktualizace: 25.11.2022 11:27
Datum vytvoření: 23.10.2019 14:43

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?