Josef Václav Frič (Vinohrady)
Český radikální politik, novinář, prozaik, básník a dramatik.
Josef Václav Frič se narodil 5. září 1829 v Praze, zemřel 18. října 1890 na Královských Vinohradech.
Josef Václav Frič byl synem českého vlastence, politika a advokáta Josef Františka Friče. K vlastenectví byl také vychováván. Studoval na Akademickém gymnáziu a již tehdy chtěl být básníkem. V roce 1848 se stal jedním z vůdců revolučního studentského hnutí v Praze a v čele studentů bojoval na barikádách, účastnil se demonstrací, byl mluvčím radikálního studentského spolku Slávie. Po potlačení revoluce odjel na Slovensko a po návratu domů v roce 1849 založil spolek Českomoravské bratrstvo a začal studovat práva.
J. V. Frič se oženil se spisovatelkou Annou Sázavskou, rozenou Kavalírovou a měl s ní dva syny, Josefa Jana Friče a Jana Ludvíka.
V roce 1851 byl zatčen a rakouskými úřady odsouzen na 18 let vězení pro velezradu. Trest si začal odpykávat v Komárně, ale v roce 1854 dostal milost. Žil pod neustálým policejním dohledem. Byl neúnavným propagátorem českého národa a slovanské vzájemnosti. Proto byl opět zatčen v roce 1858 a rok poté propuštěn s podmínkou, že se odebere do emigrace. Potom žil v Londýně, Paříži, Berlíně, kde rovněž hlásal své myšlenky. Živil se jako novinář, dopisovatel, překladatel i příležitostnou prací. Po roce 1870 se přestěhoval do Budapešti a pak do Záhřebu, ale postupně se politickému boji přestal věnovat a začal psát básně.
J. V. Frič psal do mnoha časopisů, např. do Lumíra a Kwětů, podílel se také na vydání almanachu Máj. Psal také pod pseudonymem M. Brodský nebo A. Hron. Rozpravy duše z let 1846–1847 byly obrazem pocitů buřiče a rozervance, kterého tísní rozpor mezi snem a skutečností. Ve vězeni sepsal cyklus poezie Rezignace. V roce 1862 dokončil básnickou sbírku Písně z bašty, která vyšla až po jeho smrti. Dramatické dílo: Václav IV., Svatopluk a Rostislav , Hynek z Poděbrad ,...
Po návratu z exilu bydlel s rodinou u příbuzných své ženy v Krakovské ulici. Roku 1883 se rodina přestěhovala do usedlosti Horní Perucka nad Nuselskými schody (dnes Jana Masaryka č.p. 73/14, tehdy Wimmerova) a po pěti letech do pronajaté vily č.p. 195 v téže ulici (Wimmerova od r. 1884 přejmenována na Čelakovského). Zde roku 1890 zemřel.
Je pochován na Vyšehradě v hrobě 3-24. Jeho jméno – Fričova – nese jedna ulice v Praze 2 na Vinohradech
Datum vytvoření: 26.7.2018 16:02
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba