Čeněk Vosmík (Vyšehrad)
Český sochař a restaurátor.
Čeněk Vosmík se narodil 5. dubna 1860 v Humpolci, zemřel 11. dubna 1944 v Praze.
Čeněk Vosmík se vyučil kolářem, ale zájem o sochařství jej zavedl do Prahy, kde se mu na Odborné zlatnické škole dostalo základům modelování a ve Vídni se pak uplatnil jako pomocník v kamenosochařské dílně. V roce 1873 ještě jako třináctiletý získal na Světové výstavě ve Vídni spolu s Josefem Zítkem a Juliem Mařákem zlatou medaili. V letech 1886 až 1888 studoval na vídeňské Akademii výtvarných umění malbu a v ateliéru Edmunda von Hellmera sochařství. Poté pracoval ve Vídni jako kamenosochař u Antonína P. Wagnera. Počátkem 90. let devatenáctého století se usadil na Smíchově, kde měl i vlastní sochařskou dílnu.
S jeho plastikami se můžeme setkat na mnoha místech v Praze. Jeho dílem je např. Muž s býkem u brány do holešovických jatek, pro katedrálu sv. Víta, Václava a Vojtěcha zhotovil sochu Krista, která se později stala předlohou pro mnoho dalších kopií. Významné bylo i jeho dílo restaurátorské, například vytvořil kopii Brokoffova sousoší sv. Františka Xaverského na Karlově mostě, které se zřítilo do Vltavy při povodni roku 1880.
S jeho dílem se můžeme setkat i na území Prahy 2. Podle návrhu Josefa Václava Myslbeka vysekal rovnou na mostě sousoší Záboj a Slavoj, nyní se nacházející ve Vyšehradských sadech. Je autorem pomníku botanika Benedikta Roezla na Karlově náměstí. V chrámu sv. Ludmily na náměstí Míru zhotovil figurální výzdobu hlavního kovového oltáře, který navrhl Antonín Turek a zhotovil v roce 1904 cizelér František Houdek. Vosmíkovu figurální výzdobu tvoří krucifix, medailon Boha Otce a socha sv. Ludmily. Čeněk Vosmík je autorem i řady funerálních plastik na Vyšehradském hřbitově. Pro hrob 5-30 básníka a překladatele B. Jablonského vytvořil v roce 1914 sochu Ukřižovaného , na hrobě 6-149, kde spočívají herci R. Deyl st. a R. Deyl ml. se nachází Vosmíkova reliéfní deska Vzkříšení. Na hrobě rodiny V. Zeleného 13-19, novináře a prvního jednatele Svatoboru, který navrhl J. Fantaje umístěna Vosmíkova sochařská práce z roku 1907. Hrob redaktora a spisovatele K. Mattuše č. 14-1 zdobí socha Smutku, hrob č. 14-24 rodiny Kasalových plastika z roku 1901 Kristus v poušti a hrob rodiny Bromovských 14-27 socha Kristus a kajícnice. Na hrobě dramatika a předsedy Svatoboru č. 14-28 nalezneme sochu Matka milosrdenství a na hrobě 14-32 Vosmíkovu portrétní bustu skladatelky J. Brdlíkové.
Datum vytvoření: 26.1.2022 11:49
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba