Rudolf Rokl

Rudolf Rokl (Vinohrady)

Všestranný klavírista, skladatel a hudební aranžér. Věnoval se jazzu, vážné hudbě i hudbě populární.

Rudolf Rokl se narodil 16. prosince 1941 v Rychnově nad Kněžnou, zemřel 23. září 1997 v Praze. 

Na klavír hrál od svých 4 let, již v roce 1948 natočil svoji první gramofonovou desku a vyhrál v Ostravě soutěž mladých klavíristů. V roce 1953 se na koncertě seznámil s profesorem Františkem Rauchem, z jehož popudu pak v roce 1955 začal studovat na konzervatoři hru na klavír, dirigování a skladbu. V letech 1960-62 pak u něho studoval i na AMU. V roce 1958 poprvé veřejně vystoupil s Orchestrem Karla Vlacha. Koncem 50. let alternoval Jiřího Šlitra  v Laterně Magice. Od roku 1958 hrál v jazzovém triu s kontrabasistou Luďkem Hulanem a bubeníkem Ivanem Dominákem, spolupracoval i s legendárním souborem Studio 5, kde působili další průkopníci moderního jazzu v ČR (Karel Velebný, Jan Konopásek aj.). Od roku 1959 působil jako klavírista  Tanečního orchestru Československého rozhlasu v Praze pod vedením Karla Krautgartnera. Natočil s ním mnoho nahrávek, mj. i slavnou Gershwinovu Rapsodii v modrém. Hrál také s tehdy začínajícím zpěvákem Karlem Gottem, se kterým jej pojila spolupráce a přátelství až do konce života. Vystupoval v jazzové kavárně Zimního stadionu, divadle Semafor, v divadle Apollo i v poetické vinárně Viola. V roce 1966 se stal finalistou mezinárodní jazzové soutěže ve Vídni, pořádané Fridrichem Guldou. Ve stejném roce se namísto studia v USA oženil s Giovannou Fassati a o rok později se jim narodil syn Partik.

Rudolf Rokl se věnoval klasice i jazzu, ale stále více též populární hudbě. V roce 1967 byl s Karlem Gottem a orchestrem Apollo na půlročním zájezdu v Las Vegas. Stal se posléze členem orchestru Ladislava Štaidla a Karla Gotta doprovázel i v dalších uskupeních. Hrál na klavír, aranžoval i skládal hudbu, podílel se na velkém množství nahrávek. Spolupracoval také se zpěvačkami Evou Olmerovou, Jitkou Zelenkovou, Martou Kubišovou a dalšími interprety české populární hudby. V 80. letech se znovu vrátil i ke klasice a vystupoval jako sólista a interpret klavírních koncertů (Mozart, Haydn, Gershwin) se symfonickými orchestry (SOČR, Janáčkova filharmonie Ostrava, Moravská filharmonie Olomouc aj.). Spolupracoval i s komorními soubory a sólisty (smyčcová kvarteta, Josef Suk, Václav Hudeček, Jaroslav Svěcený). Hold klasikům v populárním podání vzdal i nahrávkami s orchestrem Ladislava Štaidla a s Felixem Slováčkem. Svoji lásku ke klasice i jazzu Rudolf Rokl prezentoval také ve vlastních recitálech a komorních projektech, se kterými sklízel úspěchy doma i v zahraničí. Vystupoval se svým jazzovým triem i v projektech pro dva klavíry ve spolupráci se svým přítelem Karlem Růžičkou (např. koncert na Mezinárodním jazzovém festivalu v Praze v r. 1982).

Jako muzikant a klavírista byl Rudolf Rokl naprosto výjimečný v tom, že uměl s nebývalou precizností, noblesou a citem pro melodickou linku hrát prakticky všechny styly, tedy vážnou hudbu, jazz i populární hudbu a s lehkostí překračoval pomyslné hranice mezi nimi. Od roku 1976, kdy mu vyšla první samostatná LP deska, natočil mnoho LP i CD všech žánrů. Poslední, jazzovou, dokončil v Bratislavě v září 1997, 14 dní před svoji smrtí. Bohužel, náš hudební svět opustil kvůli zákeřné nemoci předčasně, ve věku 55 let. "Utichl tak i klavír v Londýnské ulici, na který Rudolf Rokl pilně cvičil. Často s posluchači na ulici pod okny" vzpomíná Giovanna Roklová.

MČ Praha 2 udělila Rudolfu Roklovi čestné občanství 30. září 2014 in memoriam. 

V září 2017 uspořádala Praha 2 vzpomínkový koncert na Rudolfa Rokla k výročí 20 let od úmrtí. Na koncertě vystoupila a zavzpomínala plejáda jeho hudebních přátel a spolupracovníků. Nechyběl ani Karel Gott. V návaznosti na koncert pak byla vydána brožura se vzpomínkami Roklových hudebních přátel. 

Galerie: 
Rudolf Rokl
Narození
16.12.1941
Úmrtí
23.9.1997 (55 let)
Katastrální území
Adresa
Londýnská 19
Praha 2
Česká republika
50° 4' 18.4152" N, 14° 26' 5.2008" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 4.8.2023 22:14
Datum vytvoření: 9.2.2019 17:34

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?