František Uhlíř. Foto: B. Háčová

František Uhlíř (Nové Město)

Hudebník, jazzový kontrabasista a skladatel. Představitel světově uznávané „české kontrabasové školy“.

Narodil se 24. 7. 1950 v Ústí nad Orlicí.

Narodil se 24.7.1950 v Ústí nad Orlicí v muzikantské rodině (děda kapelník, otec učitel hudby, skladatel a kapelník). V roce 1965 začal studovat na Státní konzervatoři v Brně kontrabas, piano a komponování. V roce 1971 absolvoval koncertem J. K. Vaňhala pro kontrabas s doprovodem Moravského komorního orchestru.

Od roku 1971 žije F. Uhlíř v Praze, kde se velmi brzo zařadil mezi vyhledávané hráče na kontrabas. Spolupráci s Emilem Viklickým zahájil již v rámci výkonu vojenské základní služby v AUS VN. V roce 1973 dostává na jazzovém festivalu v Přerově cenu za nejlepší sólový výkon.

Od roku 1974 se stává spolu s E. Viklickým členem skupiny SHQ Karla Velebného a spolupracuje také s dalšími vynikajícími československými jazzovými  hudebníky a skupinami - mj. E. Viklický Q, Linha Singers, Impuls, Barock Jazz Q, L. Deczi Cellula International, J. Stivín Q, R. Rokl, K. Růžička, R. Dašek, J. Koubková, Z. Lapčíková, G. Jonáš, P. Lipa, J. Dodo Šošoka.

Během své bohaté hudební kariery F. Uhlíř spolupracoval také s význačnými světovými hudebníky.  Z USA jsou to např. D. Weckl, B. Moses, B. Bailey, J.Newman, T.Curson. W. Shaw, P. Wilson, S. Costanzo, S. Nistico, S. Hamilton, S. Robinson, S. Wilkins, P. Woods.  Z evropských jazzmanů jso to např. S. Houben, P. Catherine, B. Dennerlein, D. Goykovich, W. Lackerschmied, F. Ambrosetti, R. Magris, D. Jurkovič a řada dalších. V rámci hudebních turné účinkoval ve většině evropských zemí, ale i mimo Evropu, např. Izrael, Kanada, USA, Vietnam, Japonsko.

Natočil mnoho desek jako "sideman" a také tři desky autorské: Basssaga, František Uhlíř Team feat. Claus Stötter, František Uhlíř Story of My Life - Music for Septet. Natáčel pro mnoho rozhlasových a televizních produkcí jak doma, tak i v zahraničí. Složil a aranžoval řadu jazzových skladeb i filmovou hudbu pro animovaný film (L. Beneš).

V roce 1987 založil František Uhlíř vlastní skupinu František Uhlíř Team, ve které působili mj. J. Šindler, J. Šolc, M. Vitoch, D. Vrobel, A. Tvrdý, J. Helešic aj. V současnosti s jeho skupinou spolupracuje vynikající britský saxofonista Andy Schofield. Koncertuje také se dvěma mezinárodními projekty. Trio MUH Magris - Uhlíř – Helešic, kde hraje vynikající italský pianista Roberto Magris a Trio KUH Köhldorfer – Uhlíř - Helešic s předním rakouským kytaristou Edi Köhldorfrem (pozn.: s oběma projekty vystoupil i v rámci koncertního cyklu Hudba na hradbách (Bastion) v Praze 2). Jako někdejší spoluhráč v triu Rudolfa Rokla a v SHQ Karla Velebného vystoupil F. Uhlíř (s E. Viklickým) na Novoměstské radnici na vzpomínkových koncertech věnovaným těmto osobnostem.

Františka Uhlíře pojí s Prahou 2 dvě místa pobytu. Po roce 1980 žil zhruba 6 let s první manželkou a dětmi v domě Sokolská 16. Později, po roce 1989, žil již s druhou rodinou několik let v domě Václavská 16. 

Galerie: 
F. Uhlíř - Lucerna,Sága rodu SHQ
K. Velebný, E. Viklický, F. Uhlíř
F. Uhlíř - Bass Saga
skupina F. U. T. (90. léta)
Koncert pro prezidenta, 1990. S. Temple, G. Bush, K. Růžička, J. Stivín, F. Uhlíř, J. Vejvoda
F. Uhlíř, setkání s Billem Clintonem
F. Uhlíř s plakátek ke koncertu Jazz na Hradě
skupina F.U.T.
F. Uhlíř - STory of my Life
Narození
24.7.1950
Katastrální území
Adresa
Václavská 16
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 29.0388" N, 14° 25' 3.7236" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 11.10.2023 9:44
Datum vytvoření: 4.8.2023 22:08

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?