Jiří Jirmal. Zdroj: jirmal.com

Jiří Jirmal (Vinohrady)

Přední kytarista, hudební skladatel, publicista a pedagog. Věnoval jak jazzové hudbě, tak hudbě vážné. Je považován za českou kytarovou legendu 20. století.

Jiří Jirmal se narodil 24. dubna 1925 v Praze, zemřel 11. prosince 2019 v Praze.

Jiří Jirmal (vlastním jménem Jiří Novák) se věnoval hře na kytaru od mládí. Začínal jako jazzový kytarista. Byl vyhledávaným hráčem a spolupracoval například se souborem dr. Arnošta Kavky, Orchestrem Karla Vlacha, orchestrem Karla Krautgartnera, klarinetistou Ferdinandem Havlíkem a s dalšími umělci a hudebními tělesy. V oblasti vážné hudby vystupoval sólově i s předními tělesy naší scény, např. pohostinská vystoupení s Českou filharmonií nebo Pražskými symfoniky.

Věnoval se intenzivně i pedagogické činnosti. Sám absolvent Pražské konzervatoře (u prof. Štěpána Urbana), byl jejím profesorem v letech 1954 až 1985. V letech 1963 – 1985 vyučoval i na tzv. Lidové konzervatoři. Byl považován za zakladatele české kytarové školy a mezinárodně uznávaným pedagogem.  Působil i jako hostující profesor na Vysoké hudební škole v německém Saarbrückenu (1985 až 1995).

Byl dlouholetý předseda Československé kytarové soutěže, člen mnoha porot zahraničních soutěží, mezi jinými i světové kytarové soutěže Radio France - Paris. Přestože ta se vždy vyznačovala konkurencí těch nejnadanějších mladých kytaristů z celého světa, v rozmezí 20 let se do jejího finále dostalo 11 Jirmalových studentů a tři z nich získali první cenu.

V době, kdy kvůli úrazu ruky při autonehodě musel Jirmal koncertní činnost na čas přerušit, věnoval se především pedagogické, publicistické a skladatelské činnosti. Jirmal je autorem dvou dodnes oblíbených učebnic Škola hry na kytaru a Základy kytarové techniky, napsal i další hudebně odborné publikace. Jirmal byl činný i jako hudební skladatel, napsal řadu vlastních kompozic, mj. vycházejících z latinsko americké kytarové tradice. Vytvořil též úpravy dalších skladeb pro kytaru. Nahrál řadu alb. Pro všechny skladby i nahrávky Jiřího Jirmala je charakteristický tvůrčí invenční přístup a kontinuita jeho autorského a interpretačního pojetí, spojení jazzových i klasických prvků. Nadace Život umělce ve spolupráci se společností Intergram a Magistrátem Hlavního města Prahy udělila Jiřímu Jirmalovi v roce 2006 cenu za dlouholetou uměleckou činnost.

Jiří Jirmal bydlel v dmě Vinohradská 69. Tedy ve stejném domě, jako několik dalších hudedníků (flétnista Jiří Válek, hornista Emanuel Hrdina nebo hobojista František Kimel).

Galerie: 
Narození
24.4.1925
Úmrtí
11.12.2019 (94 let)
Katastrální území
Adresa
Vinohradská 69
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 37.218" N, 14° 26' 38.1192" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 25.11.2022 11:28
Datum vytvoření: 26.9.2020 16:32

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?