Radim Hladík

Radim Hladík (Vinohrady)

Rockový kytarista, skladatel.

Radim Hladík se narodil 13. prosince 1946 v Praze, zemřel 4. prosince 2016 v Praze.

Radim Hladík se v dětství učil hrát na klavír, na Pražské konzervatoři studoval dva roky hru na kytaru a už v patnácti letech hrál ve skupině Komety. Od roku 1964 vystupoval profesionálně v pražském klubu Olympic, hrál rythm and blues s kapelou The Matadors, kteří se brzy zapsali do historie českého bigbítu.  The Matadors měli dva vokalisty, Vladmíra Mišíka a Karla Kahovce a Radim Hladík byl jejich dalším trumfem, protože byl už od konce 60. let 20. století  považován za jednoho z nejlepších tuzemských kytaristů. Udivoval při hře svými triky a do té doby nevídanými technickými vymoženostmi.

Po rozpadu skupiny The Matadors, kdy byl za doby jejího působení ovlivněn zejména zahraničními hudebními vlivy, stál Radim Hladík v roce 1968 u zrodu skupiny Blue Effect (později při počešťování názvů skupin nuceně přejmenované na M. efekt a Modrý efekt) a věnoval se vlastní tvorbě. Jedním z největších hitů této skupiny byla píseň Sluneční hrob, proslavená i později jako ústřední píseň filmu Pelíšky.

Radim Hladík byl i výraznou autorskou osobností, věnoval se také jiným hudebním žánrům například při spolupráci s Pavolom Hammelom nebo s Mariánom Vargou. V roce 1979 získala zlatou Bratislavskou lyru jeho dodnes oblíbená píseň v podání Leška Semelky Šaty z šátků. Důvěrně se sblížil i s folkovou hudbou a jazzem. Vystupoval i v duu s Jaroslavem Hutkou nebo s Dagmar Andrtovou-Voňkovou. Podílel se na projektech fúze rockové hudby a jazzové orchestrální hudby označovaných Nová syntéza. Diskografie Radima Hladíka čítá dlouhý seznam dvaceti šesti titulů (1968-2018). Jako producent pomáhal nové generaci rockových kapel.

V květnu 2015 vystoupil se skupinou Blue Effect na nádvoří Novoměstské radnice a v září téhož roku na Vinobraní na Grébovce. Svůj poslední koncert odehrál 13. 9. 2016 na Střeleckém ostrově. Následovalo přerušení kariéry v období, kdy kvůli těžké plicní nemoci čekal na transplantaci. Onemocnění podlehl téhož roku 4. prosince, jen pár dnů před svými sedmdesátými narozeninami.

Žil na Vinohradech. Čestné občanství MČ Praha 2 uděleno 30. září 2014.

Blue Effect na Novoměstské radnici, 2015
Radim Hladík: Má hra 1969-2018, 4 CD