Václav Hudeček

Václav Hudeček (Vinohrady)

Houslový virtuos

Václav Hudeček se narodil 7. června 1952 v Rožmitále pod Třemšínem.

Je houslovým virtuosem, koncertuje po celém světě. Do houslí začal chodit v jihočeské Blatné, kam se přestěhoval s rodiči z Rožmitálu pod Třemšínem. K hudbě a hře na housle ho vedl otec, mnohdy tvrdě, ale dodnes je mu Václav Hudeček vděčný. Díky pevnému vedení a vlastní píli už ve věku patnácti let v roce 1967 vystoupil v Londýně s Royal Philharmonic Orchestra. Díky tomu si ho všiml legendární David Oistrach a od roku 1970 až do smrti této hudební legendy v roce 1974 byl Hudeček jeho žákem. Zároveň studoval na pražské Akademii múzických umění u prof. Václava Snítila.

Od svého londýnského debutu koncertoval Václav Hudeček na nejznámějších a nejprestižnějších koncertních scénách, například v Royal Festival Hall, Carnegie Hall, Sydney Opera, Osaka Festival Hall za doprovodu nejslavnějších světových orchestrů. Samozřejmostí jsou i jeho každoroční koncerty v rámci celé České republiky.

Václav Hudeček se věnuje kompozicím starých mistrů, své repertoárové spektrum ale rozšiřuje i  o díla XX. století (Janáček, Prokofjev) a skladby soudobých českých autorů (Kymlička, Fišer, Mácha). Hudečkova nahrávka Vivaldiho díla „Čtvero ročních období“ z roku 1992 je jedním z nejúspěšnějších titulů klasické hudby, vydaným u nás po listopadu 1989.

Václav Hudeček rovněž působí jako pedagog a pomáhá nastupující mladé generaci interpretů. Pořádá letní houslové kurzy v Luhačovicách, ve Zlíně a v Moravských Budějovicích. Úspěšné mladé interprety představuje na svých koncertech.

Václav Hudeček získal řadu ocenění. V roce 2007 obržel vysoké státní vyznamenání Medaile Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění, v roce 2012 stříbrnou medaili hlavního města Prahy, v roce 2015 obdržel od italského prezidenta vyznamenání Řád rytíře italské hvězdy. V roce 2022 mu bylo uděleno Čestné občanství hlavního města Prahy a nejvyšší vyznamenání Ministerstva kultury ČR za šíření dobrého jména české kultury doma i v zahraničí Artis Bohemiae Amicis.

Čestné občanství MČ Praha 2 mu bylo uděleno 30. září 2014.

Václav Hudeček dlouhá léta žije na Vinohradech v Londýnské ulici se známou herečkou a spisovatelkou Evou Hudečkovou-Trejtnarovou.

Narození
7.6.1952