NP2-2022-05

Zajímavosti v Novinách Prahy 2, květen 2022

Měsíčník Noviny Prahy 2 přináší zajímavé články na téma kultura a historie. V květnovém čísle najdete kromě hlavního tématu, kterým jsou akce k 80. výročí heydrichiády, také informaci o ocenění Památka roku pro kandelábry u kostela sv. Ludmily nebo velký rozhovor s hudebním skladatelem Janem Klusákem, čestným občanem Prahy 2. Nechybí i tradiční klubové rubriky, stránky o kultuře, výlety do historie a fotosoutěž. Čtenáři Novin i Encyklopedie si tak mohou rozšířit obzory poutavými články v obou médiích Prahy 2. Doporučujeme:

Pozn.: Uvádíme též odkazy na hesla Encyklopedie, která souvisejí s články v Novinách Prahy 2.

str. 1 – TITULNÍ

• Kandelábry u svaté Ludmily jsou Památkou roku. Článek o ocenění získaném za opravu a rekonstrukci kandelábrů u schodiště do kostela, které kdysi navrhl vynálezce František Křižík.
  • Slovo úvodem. K tématu 80. výročí operace Anthropoid píše generál Aleš Knížek, ředitel VHÚ

Encyklopedie: kostel sv. Ludmily, Operace Anthropoid

str. 2 – ZPRAVODAJSTVÍ

• Odešel válečný veterán a čestný občan Prahy 2. Vzpomínka na Tichomira Mirkoviče, který zemřel v dubnu ve věku 93 let.

Encyklopedie:  Tichomir Mirkovič

str. 3 – ZPRAVODAJSTVÍ

• Dvojkové školy bodovaly v projektu Příběhy našich sousedů. Z finále projektu společnosti Post Bellum, kdy žáci zpracovávají a prezentují příběhy významných osobností, pamětníků.

str. 5 – ROZHOVOR

• Hudba má být pestrá jako strava, říká legendární skladatel Jan Klusák. Rozhovor s dalším z letos oceněných čestných občanů Prahy 2.

Encyklopedie: Jan Klusák

Str. 8 a 9 – TÉMA

• Operace je i po 80 letech silným poselstvím.
  • Praha 2 chystá k výročí Anthropoidu velkou akci na Karlově náměstí.
  • Byli to skuteční hrdinové, říká ministryně obrany a radní Jana Černochová.
  • Měli parašutisté šanci na únik z kostela?
  • Výstava 80 let operace Anthropoid v Muzeu československých legií

Dvoustrana s články k tématu 80. výročí operace Anthropoid

Encyklopedie: Operace Anthropoid

str. 10 a 11– KULTURA

• Výstavy, Kina, Akce, Divadla, Koncerty,
    Okénko do Novoměstské radnice, Vyšehradské okénko

Kulturní a společenské akce, na které se můžeme přijít podívat.
  • Open House otevírá architektonické skvosty. Článek o festivalu architektury Open House Praha, který umožňuje prohlídku zajímavých objektů a nabízí doprovodný program.
  • Dvojka pro přátele kultury. Obvyklé ohlédnutí, plány na aktuální měsíc a kvíz pro členy klubu.
  • Nová trasa venkovní hry Putování Prahou 2 vede za Sokolem. O nové, již páté trase, která vede místy spjatými se historií i současností Sokola.
  • Jan Friedländer – z Encyklopedie Prahy 2. Medailonek významného jednoho z nejúspěšnějšího starostů města Královské Vinohrady, který zemřel před 130 lety.

Encyklopedie: Open House Praha, Putování Prahou 2 – Sokol, Jan Friedländer.

str. 13 – VÝLETY DO HISTORIE

• Dnes o dani činžovní. Další článek ze série Psalo se před 100 lety. (M. Frankl).
  • Bělehradská ulice. Ze série o původu názvů ulic (J. Gross).
  • ZDŠ Legerova-Sokolská. Romantické vzpomínky na Karlov (I. díl)(J. Dvořák)
  • Výročí měsíce května. Výběr z kulatých a půlkulatých výročí podle Encyklopedie.

Encyklopedie: Bělehradská, Osobnosti a výročí měsíce května.

str. 16 - KALEIDOSKOP

• Fotosoutěž - zaměřená na kulturu a historii Prahy 2. Správná odpověď z minulého čísla: Dům 490/6 v Oldřichově ulici v Nuslích, poslední bydliště Arnošta Lustiga.

Encyklopedie: Oldřichova, Arnošt Lustig.

Datum poslední aktualizace: 14.5.2022 23:07
Datum vytvoření: 10.5.2022 23:05