NP2_2021_10

Zajímavosti v Novinách Prahy 2, říjen 2021

Měsíčník Noviny Prahy 2 přináší zajímavé články na téma kultura a historie. V říjnovém čísle dominuje téma Sokola, ale najdete zde i informaci o zahájení výstavby nových budov v univerzitním kampusu na Albertově. Rozhovor poskytla zpěvačka Jana Koubková. Nechybí trdiční klubové rubriky, dvě strany o kultuře, výlety do historie a fotosoutěž. Čtenáři Novin i Encyklopedie si tak mohou rozšířit obzory poutavými články v obou médiích Prahy 2. Doporučujeme:

Pozn.: Uvádíme též odkazy na hesla Encyklopedie, která souvisejí s články na příslušné stránce Novin Prahy 2, říjen 2021.

str. 1 – TITULNÍ

• Moravští vinaři jsou nadšení z Vinobraní na Grébovce. Ohlédnutí za letošním ročníkem tradiční akce, pojatým jako Vinařské trhy.
  • Slovo úvodem. Na téma Sokol a jeho historie od ředitele TJ Sokol Praha Královské Vinohrady V. Kačírka.

Encyklopedie: Vinobraní, Sokol (tematický štítek)

str. 2 a 3 – ZPRAVODAJSTVÍ

• Nový podchod ulehčí cestu. Hlavní nádraží je od září přístupné i ze směru od Vinohrad a Žižkova.
  • Encyklopedie Prahy 2 získala zlato v celostátní soutěži. O úspěchu v celostátním kole soutěže Zlatý erb pro města a obce, v kategorii nejlepší elektronická služba.

Encyklopedie: Hlavní nádraží, Encyklopedie získala ocenění v soutěži Zlatý erb 2021.

str. 4 – CO SE CHYSTÁ

• Kampus Albertov se rozšíří o nové univerzitní budovy. Článek o zahájení dlouho připravované výstavbu dvou nových budov Biocentrum a Globcentrum v historickém areálu.
  • Na Ztracence se již neztratíte. Další novinkou v blízkém okolí, která bude letos zahájena, je spojovací cesta mezi zahradou Ztracenka a Albertovskými schody.

Encyklopedie: Univerzitní areál Albertov, zahrada Ztracenka, Albertovské schody

str. 5 – ROZHOVOR

• Až si budu posledního října zavazovat tkaničky, to mě budou dvě nádherné sedmičky. Rozhovor s jazzovou zpěvačkou Janou Koubkovou, která žije v Belgické ulici.

Encyklopedie: Jana Koubková.

str. 7 – MĚSTO A LIDÉ

• Vltavané slaví 150 let, prošli se Prahou 2. Článek o oslavách výročí založení spolku a předání čestného titulu Vorařská obec pro městskou část Praha 2.

Encyklopedie: spolek Vltavan v Praze, Praha 2 převzala titul Vorařská obec

str. 8 a 9. – TÉMA

• V Praze 2 působí tři sokolské organizace. Tematická strana s informacemi třech TJ Sokol Pražský, Sokol Vyšehrad a Sokol Praha Královské Vinohrady.
  • Památný den sokolstva. O významném dni ČR upomínajícím na Akci Sokol.
  • Vyšehradský náčelník reprezentoval ČR na MS v přetahu lanem.
  • Sokolové byli vždy vlastenci. O nové pamětní desce na domě Vratislavova 36 k poctě bratrům Karlu a Jaroslavu Evaldovým popraveným nacisty za odbojovou činnost.

Encyklopedie: Sokol Pražský, Sokol Vyšehrad, Sokol Praha Královské Vinohrady, Památný den sokolstva, mjr. Jaroslav Evald a JUDr. Karel Evald (pamětní deska).

str. 10 – KULTURA

• Výstavy, Kina
    Okénko do Novoměstské radnice.
    Vyšehradské okénko

Kulturní a společenské akce, na které se můžeme přijít podívat.
  • Harmonia Praga hrála a křtila. O koncertu z cyklu Stylové večery k poctě A. Dvořákovi a se křtem CD s nahrávkou houslového koncertu Jakuba Jana Ryby.
  • Kresba a grafika, úžasné fenomény výtvarného umění. K výstavě spolku pražských výtvarníků v Knihovně na Vinohradech.

Encyklopedie: Novoměstská radnice, Vyšehrad, Knihovna na Vinohradech.

str. 11 – KULTURA

• Dvojka pro přátele kultury. Tradiční článek s informací o činnosti klubu. Ohlédnutí za uplynulým měsícem a plány na říjen. Kvíz na říjen.
  • Divadla, Akce (vč. festivalu Mene Tekel), Koncerty
  • Kino MAT čeká nabitý říjen.

Encyklopedie: Kino MAT.

str. 13 – VÝLETY DO HISTORIE

• Dnes z vinohradských ulic. Článek ze série Psalo se před sto lety (M. Frankl).
  • Názvy ulic – Vnislavova a Slavojova. Pokračování série o původu názvů ulic (J. Gross)
  • Výročí měsíce října. Výběr z kulatých a půlkulatých výročí podle Encyklopedie.
  • Bedřich Münzberger (1846-1928). Medailonek architekta, stavitele nejen Palackého mostu k výročí 175 let od narození, zpracovaný dle Encyklopedie.

Encyklopedie: Vnislavova, Slavojova, Osobnosti a výročí měsíce října, Bedřich Münzberger.

str. 16 - KALEIDOSKOP

• Fotosoutěž - zaměřená na kulturu a historii Prahy 2. Správná odpověď z minulého čísla: schodiště od Studničkovy k Apolinářské (tzv. malé Albertovské schody).

Encyklopedie: Studničkova, Apolinářská.

Více v Noviny Prahy 2, říjen 2021 (PDF, komplet)

Datum poslední aktualizace: 6.10.2021 8:08
Datum vytvoření: 6.10.2021 8:04