NP2_2021_05

Zajímavosti v Novinách Prahy 2, květen 2021

Měsíčník Noviny Prahy 2 přináší zajímavé články na téma kultura a historie. V květnovém čísle najdete dvoustranu na téma 150. výročí vzniku spolku Vltavan, tipy na vycházky i aktuality. Těž tradiční stránky věnované kultuře i výlety do historie. Čtenáři Novin i Encyklopedie si tak mohou rozšířit obzory poutavými články v obou médiích Prahy 2. Doporučujeme:

Pozn.: Uvádíme též odkazy na hesla Encyklopedie, která souvisejí s články na příslušné stránce Novin.

str. 1 – TITULNÍ

• Slovo úvodem – Jak jsem se stal Vltavanem. Úvodník Václava Hodra, předsedy spolku Vltavan v Praze, u příležitosti blížícího se jubilea 150 let od založení spolku. Tématu, kterému se Noviny věnují na dalších stránkách.

Encyklopedie: Spolek Vltavan v Praze (organizace), Založení spolku Vltavan (pamětní deska)

str. 3 – ZPRAVODAJSTVÍ

• Vzpomínka na Ivana Havla. Krátká vzpomínka na zesnulého vědce, filosofa a významného občana Prahy 2, s nímž radnice spolupracovala mj. při odhalení pamětní desky Václavu Havlovi na domě na Rašínově nábřeží v prosinci 2019.

Encyklopedie: Ivan Havel

str. 7 – MĚSTO A LIDÉ

• Vycházka z Francouzské ulice do Grébovky. Další článek s námětem na poznávací vycházku od J. Grosse. Od funkcionalistického domu čp. 145/22, kolem domu s bustou generála Aoise Eliáše, ulicí Jana Masaryka, kolem pamětní desky Ústřední matice školské a vily Osvěta. Dále do Americké, s připomínkou viničních usedlostí Perucka, Kleovka, kolem domu J.Eismana, kde žil i Jindřich Plachta. Poté do Havlíčkových sadů, kolem lavičky zpěváka Petra Muka, ke Grottě se Schnirchovou sochou Neptuna. Cestou vzpomínka na zakladatele Moritze Gröbeho, na poničení při náletu 1945 i na rekonstrukci po svěření do péče MČ Praha 2.

Encyklopedie: Polyfunkční dům pro JUDr. Svojsíka, Alois Eliáš (pam. deska), Jana Masaryka, Ústřední matice školská (pam. deska), vila Osvěta, Perucka (zaniklá usedlost), Kleovka (zaniklá usedlost), vila  J. Eismana, Jindřich Plachta (pam. deska), Grotta, socha Neptuna.

str. 8 a str. 9 – TÉMA

• Vltavan a Podskalí – pouto trvající 150 let. Nejstarší spolek u nás si připomíná 150 let od založení. Ohlédnutí za historií Vltavanu od J. Mejstříka.
  • Praha 2 obdrží titul Vorařská obec. Připomínka, že letos městská část převezme certifikát a vlajku od Mezinárodní vorařské asociace.
  • Ze života Vltavanů. Článek, kde se dozvíte i něco o kroji Vltavanů.
  • Vorařské historky. Několik zajímavých historek podle vzpomínek pamětníků
  • A další krátké informace: Akce v rámci oslav. Vorařský slovníček. Vorařství míří mezi živé tradice UNESCO.

str. 10 – KULTURA

• Dát času tvář. Článek od Jiřího Tichého v rubrice věnované literární tvorbě. S ohlédnutím do minulosti.
  • Mene Tekel proběhne i v Praze 2. Bez osobního hrdinství ztrácíme národní identitu. Dva články k festivalu proti totalitě, který má dlouholetou tradici. Druhý je rozhovorem s ředitelkou festivalu Danielou Řeřichovou.
  • Boj o Rozhlas vehnal Pražany do ulic. Připomínka Pražského povstání a boje o rozhlas před 76. lety.

Encyklopedie: Boj o rozhlas (1945).

str. 11 – KULTURA

• Dvojka pro přátele kultury. Tradiční článek s informací o činnosti klubu. Zatím stále převážně on-line s tipy i připomínkami zajímavých výročí (Toulky Prahou 2 – Nusle a Fimanka, Josef Kumpán, Hanuš Folkman, Jaroslav Skála, ČsOL aj.). Je zde i kvíz na květen.
  • Interaktivní umělecká výstava startuje. O výstavě Vyšeart v prostorách Vyšehradu, k níž potřebujete mobil se čtečkou QR kódů.
  • Výstava Záhadné pouto zaujme na první pohled. O výstavě na nám. Míru k tématu historických vztahů mezi českým a židovským národem.

Encyklopedie: Vycházka – Nusle a Fimanka, Josef Kumpán, Hanuš Folkman, Jaroslav Skála, ČsOL, Kvíz na květen 2021 (doplňovačka).

str. 13 – VÝLETY DO HISTORIE

• Průmysl a obchod na Král. Vinohradech (XIV.) – Vinohradské hospody – 1. část. Článek M. Frankla o Vinohradských hospodách, často již zaniklých.
  • Vyšehradská bazilika připomíná sv. Jana Nepomuckého. Článek o reliéfu v bazilice u příležitosti výročí 300 let od vyhlášení Jana z Pomuku za blahoslaveného.
  • Z Encyklopedie Prahy 2 - Ája Vrzáňová. Medailonek slavné krasobruslařky a čestné občanky občanky Prahy 2 k nedožitým devadesátinám.
  • Výročí měsíce května. Přehled kulatých a půlkulatých výročí podle Encyklopedie.

Encyklopedie: Bazilika sv. Petra a Pavla, Ája Vrzáňová, Osobnosti a výročí měsíce května (zajímavost).

str. 16 - KALEIDOSKOP

• Zlatá křídla se vrátila na Fantovu budovu. Aktualita z rekonstrukce secesní budovy hlavního nádraží.
  • Fotosoutěž - zaměřená na kulturu a historii Prahy 2. Správná odpověď z minulého čísla: dílny, sklady a někdejší malírny Národního divadla v sousedství kostela sv. Apolináře.

Encyklopedie: Hlavní nádraží, Josef Fanta, Doprava a sklad dekorací Národního divadla.

Více v Noviny Prahy 2, květen 2021 (PDF, komplet)

Datum poslední aktualizace: 8.5.2021 21:54
    Datum vytvoření: 8.5.2021 21:36