Váleční veteráni a hrdinové v našem okolí

Dne 11. listopadu si připomínáme Den válečných veteránů. Ve světě má tradici sahající až ke konci první světové války v roce 1918. Významným dnem ČR je od roku 2001. Na náměstí Míru uctíváme památku veteránů a všech, kteří pro vlast nasazovali životy, již šestým rokem. Letos kvůli covidu komorněji. Pojďme si s pomocí Encyklopedie připomenout některé památky a osobnosti z Prahy 2, které s tímto tématem souvisejí.

Vznik tradice i vzpomínkové akce organizované Prahou 2 najdete v samostatném článku Den válečných veteránů.

Začněme 1. světovou válkou a zastavme se u legionářského pomníku Praha svým vítězným synům na náměstí Pod Emauzy. Autorem je Josef Mařatka a sám pomník z roku 1932 má pohnutou hiostorii za další války. Obětem první světové války je věnován i Pomník padlým samaritánům v areálu bývalé Novoměstské jezuitské koleje (dnes VFN), vedle kostela sv. Ignáce na Karlově náměstí. Nedávno byl zrekonstruován včetně soch a pamnětních desek se jmény vojáků zdravotníků, kteří při záchraně raněných přišli o život.

Také 2. světová válka přinesla řadu hrdinů a obětí, s nimiž se ve svém okolí setkáváme. Jedním z nejznámějších míst je kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, v jehož kryptě padli parašutisté z operace Anthropoid i dalších výsadků, kteří se zde ukrývali po Heydrichiádě. Připomeňme si nejen jména a osudy parašutistů, ale také všech, kteří byli poté za jim poskytnutou pomoc popraveni – odvážní duchovní i civilisté. I tyto události a hrdiny si u pomníku nad kryptou připomínáme každý rok. K tématu Heydrichiáda najdete v Encyklopedii přes čtyřicet hesel. Doporučujeme i publikaci Heydrichiáda v ulicích Prahy 2

Hrdiny a pamětníky, kteří prošli jednou či oběma válkami, nalezneme i mezi osobnostmi Prahy 2. Některým z nich bylo uděleno čestné občanství Prahy 2. Připomeňme si jejich osudy i místa, kde na jejich jména narazíme. V první světové válce bojovali například generál Alois Eliáš, spisovatel František Langer. Veterány druhé světové války jsou Joy Kadečková, František Müller, Alexander Beer, Tichomir Mirkovič. V Encyklopedii najdeme i další válečné hrdiny, veterány a pamětníky, například Tomáš Lom, Sigmund Hladík, Vojtěch Gregor, Helena Křikavová, Ivan Mohorita. Paměti řady z nich zaznamenla organizace Post Bellum v Projektu Paměť národa. Vetránem letcem byl i Josef Duda, jehož jméno nese nová ulice v Praze 2. Veteráni ze západní fronty měli jedno společené - namísto ocenění se za komunistického režimu dočkali perzekuce.

Nezapomeňme i na účastníky domácícho odboje, kteří vlasti pomáhali jako civilisté a nasazovali cenu nejvyšší, život. Mezi čestnými občany najdeme jména Irena Bernášková, Vladimír Kotinský. Dalšími jsou kapitán Karel Pavlík či sokol Karel Evald. Podobně jako v případě  zobrazení hesel k tématu Heydrichiády (viz výše), lze pro vyhledání hesel v Encyklopedii užít  tematické štítky oběť nacismu, protinacistický odboj či  bojovník proti nacismu. Oběti, které životem zaplatily jen za svůj židovský původ, najdeme u štítku kameny zmizelých.

Ale vraťme se k válečným veteránům. Stále se objevují nové skutečnosti a dozvídáme se, že některý z válečných veteránů a hrdinů alespoň nějaký čas žil v Praze 2. Proto se jejich památce budeme věnovat ať již přípravou pamětní desky, nebo přinejmenším zařazením do Encyklopedie. Takovým příkladem jsou například generálové Karel Janoušek nebo Otakar Husák.

Za zmínku jistě stojí i skutečnost, že v Praze 2 má sídlo Československá obec legionářská.

Den válečných veteránů: 11. listopadu

Ukončení 1. světové války 11. listopadu 1918