NP2-08-2020

Zajímavosti v Novinách Prahy 2, srpen 2020

Měsíčník Noviny Prahy 2 přináší zajímavé články na téma kultura a historie. V srpnovém čísle jsou informace o změnách, které se chystají v některých historických lokalitách, tipy na akce v zajímavých místech, která stojí za připomenutí i tradiční ohlédnutí do historie. Řada článků Novin tak opět souvisí s Encyklopedií Prahy 2. Doporučujeme:

str. 3 - ZPRAVODAJSTVÍ

• Začala proměna Karlova náměstí. Článek, o chystaných změnách na historickém náměstí Nového Města, především v oblasti dopravy. V době jeho založení Karlem IV. i úprav od Františka Thomayera jsme zkrátka žili jinak.

Encyklopedie: Karlovo náměstí

str. 4 – CO SE CHYSTÁ

• Dvojku s hlavním nádražím spojí podchod. Další chystané dopravní změny se týklají jiného, mladšího místa Prahy 2, které dlouho neslo jméno císaře Franze Josefa, později Wilsonovo.

Encyklopedie: Hlavní nádraží

str. 5 – ROZHOVOR

• Koronavirus ukázal, že Vyšehradu český živel sluší. Rohovor s novým ředitelem NKP Vyšehrad Ing. arch. Petrem Kučerou o kouzlu starobylého místa našich dějin i chystaných změnách.

Encyklopedie: Vyšehrad, barokní pevnost s branami

str. 6 – MĚSTO A LIDÉ

• Tradice veslařského závodu na pražské Vltavě pokračuje. Avízo 107. ročníku AXA Primátorek, jejichž historie sahá až do roku 1910. I se zmínkou o otci českého veslařství Josefu Rössler-Ořovském.

str. 7 – MĚSTO A LIDÉ

• Festival Open House Praha otevře 73 budov. Avízo akce, při níž bude možno navštívit i zajímavé objekty v Praze 2, např. NKP Vyšehrad, emauzský CAMP s tzv. Pragerovými kostkami, historický parník Vyšehrad.

Encyklopedie: Vyšehrad, barokní pevnost s branamiBudovy Sdružení projektových ateliérů, Pražská paroplavba.

str. 8 – TÉMA

str. 9 – TÉMA

• Kam za zábavou na Dvojce. Tipy k návštěvě akcí a míst, která jsou spjata s historií Prahy 2. Např. Kameramani slaví, Śíf v Podskalí, Za kulturou na Vyšehrad, Hudba v parcích (Havlíčkovy sady, Folimanka) aj.

Encyklopedie: Výstava 100 let AČKSpolek Vltavan, Vyšehrad, barokní pevnost s branami, Havlíčkovy sady, Folimanka.

str. 10 -  KULTURA

• Okénko do Novoměstské. Tipy na knce na Novoměstské radnici.
  • Čeští kameramani slaví stovku. Tip redakce k návštěvě výstavy na nám. Míru, která zde bude do 11. srpna.
  • Fotografie s popisem. Z pocty Janu Kubelíkovi na Vyšehradském hřbitově k výročí 140 let od narození světoznámého houslového virtuoza.

Encyklopedie: Novoměstská radnice, Výstava 100 let AČK, Jan Kubelík

str. 11 -  KULTURA

• Koncert připomene sv. Ludmilu a J. J. Rybu. Pozvánka do kostela sv. Ludmily na Koncert pro Českou kněžnu, na kterém zazní v předvečer svátku sv. Ludmily dílo geniálního českého skladatele.

Encyklopedie: Kostel sv. Ludmily, Svatá Ludmila

str. 13 -  VÝLETY DO HISTORIE

• Psalo se před sto lety - Dnes o Riegrových sadech. Článek s ukázkou textu z dobového tisku (M. Frankl).
  • Výročí měsíce srpna. Přehled kulatých a půlkulatých výročí podle Encyklopedie.
  • Srpen 1968 – Stalo se u nás doma. Netradiční vzpomínka na osidový den (M. Toman).
  • O původu názvů ulic – Melounova. Pokračování seriálu s odkazem na Encyklopedii (J.Gross).

Encyklopedie: Riegrovy sady, Osobnosti a výročí měsíce srpna, Boj o rozhlas 1968, Melounova.

str. 16 - KALEIDOSKOP

• Fotosoutěž - zaměřená na kulturu a historii Prahy 2

Více v Noviny Prahy 2, srpen 2020 (PDF, komplet)

Datum poslední aktualizace: 12.9.2020 21:19