Galakoncert Časy se mění připomněl písně z let 1968 - 1989

Galakoncert hvězd s názvem Časy se mění představil v Divadle na Vinohradech vývoj naší populární hudby v období normalizace 1968 - 1989. Zahrát a zazpívat přišly hvězdy z řad pamětníků i mladí interpreti.  Koncert byl součástí aktivit Prahy 2 k 30. výročí listopadu 1989.  

K Praze 2 se váží významné okamžiky novodobých dějin z období komunistické normalizace v letech 1968 - 1989, zejména z hlediska vzdoru proti totalitě. Například boje o rozhlas 1968 a protesty 1969, smrt Jana Palacha v Borůvkově sanatoriu, vznik Charty 77, pochod studentů z Albertova a samozřejmě také dlouholeté působení aktivních disidentů, které vedlo k pádu komunistické totality a obnovení svobody občanské i umělecké.

Jednou z akcí, kterou si Praha 2 tento kus historie připomíná, je i dvouhodinový galakoncert Časy se mění. Uskutečnil se 13. října v Divadle na Vinohradech a zazněly na něm známě melodie z období let 1968 – 1989. Navázal na předchozí ročník Pocta českému swingu k výročí 100 let republiky, Opět jej pořádala městská část Praha 2 ve spolupráci s agenturou Petra Soviče. Dramaturgie procházela postupně časovou linkou od roku 1968, kdy vzpomenula na legendární Golden Kids či Karla Kryla, až po rok 1989 a Hutkovu píseň Náměšť, která zazněla na Letné. Hudební doprovod většiny písní v novém aranžmá obstaral Sovičův orchestr Golden Big Band Prague, smyčcový soubor Národního divadla a vokální trio. Mluveným slovem provázeli kapelník a Daniela Písařovicová. Vystoupení doprovázela velkoplošná projekce dobových fotografií. Ve foyer divadla hrálo trio Víta Fialy. 

Na pódiu se postupně vystřídali sólisté: Jana Koubková (Časy se mění), vokální trio Prime Time Voice (Oh, Baby, Baby), Martin Chodůr (Píseň o mé zemi), Olga Lounová (Anděl od Karla Kryla), jazzové trio Emil Viklický, František Uhlíř, Josef Vejvoda (vzpomínka na Karla Velebného s hostem Jaroslavem Šolcem), Adam Mišík (Sluneční hrob od Vladimíra Mišíka), Eva Pilarová (Rodeo), zpíval i kapelník Petr Sovič (Nádherná láska, Holky já mám všechny rád),  Petra Černocká (Koukej, se mnou si píseň broukej), Václav Noid Bárta (Šípková Růženka, vzpomínka na Jiřího Schelingera), Zuzana Vlčeková (Pár slov, pár kroků, Měli jsme se potkat dřív), Markéta Konvičková (A já tě závidím), Jitka Zelenková (Rád), Janek Ledecký (Budu všechno co si budeš přát), Tereza Mašková (Motlitba pro Martu) a konečně Jaroslav Hutka (Náměšť), s hromadným zakončením písní Štěstí je krásná věc. Nechyběla pocta Karlu Gottovi několika jeho písněmi v instrumentální podobě, ani aktuální vzpomínka na Vlastu Chramostovou, která v Divadle na Vinohradech 20 let působila.  

A víte, jaké jsou další souvislosti s Prahou 2?  
Jaroslav Hutka zde žije a je od loňska Čestným občanem Prahy 2. Žijí zde i Jana Koubková nebo Vít Fiala. V Praze 2 žili v určitém období Karel Velebný a Jiří Schelinger. Do své smrti zde žila Vlasta Chramostová. Z účinkujících zde nějaký čas žili František Uhlíř a Petra Černocká. V Encyklopedii nejdete mnohé události, místa i jména vzpomenutá na koncertu. Další budeme postupně doplňovat.  

 

Odkazy a literatura:
Datum poslední aktualizace: 16.10.2019 16:25
Datum vytvoření: 15.10.2019 16:36

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?