Vít Fiala, MJD Dubá

Vít Fiala (Vinohrady)

Jazzový hudebník, kontrabasista, skladatel, aranžér, publicista a organizátor.

Narodil se 13. června 1943 v Mladé Boleslavi. 

Vít Fiala patří k předním osobnostem české jazzové scény. Má rád swing a humor. Narodil se v Mladé Boleslavi v rodině právníka, která žila v nedaleké Libáni. Po válce se rodina přestěhovala do Kladna. Mladý Fiala absolvoval kladenské gymnázium a v letech 1960-1965 Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Do roku 1971 pracoval jako právník na ředitelství pošt v Praze. Od mládí však miloval jazzovou hudbu, které dal přednost jako své profesi.

Na lidové škole umění se učil čtyři roky hře na klavír a dva roky na klarinet. Absolvoval také několik lekcí ve hře na kontrabas. S trumpetistou Václavem Týfou byl v letech 1960 – 1963 členem Kladenského dixielandu, kde hrál na klarinet a saxofon. Působil též v kladenském divadle malých forem Quo Vadis. Mezi léty 1962-1964 působil jako kontrabasista v orchestru akordeonisty a zpěváka Bory Kříže, 1964-1965 účinkoval v Miniaturním kabaretu Eduarda Pergnera v pražské kavárně Luxor. V období 1972-1975 byl zaměstnán v Československém státním souboru písní a tanců Praha a od roku 1975 vykonává svobodné povolání hudebníka a hudebního skladatele. Od roku 1975 byl též členem Tria Bory Kříže (Bora Kříž - akordeon, klavír a zpěv, Vladimír Žižka - bicí, Vít Fiala - kontrabas, basová kytara), zaměřujícího se na interpretaci swingu a moderního jazzového mainstreamu. S Triem také spolupracoval také Karel Velebný.  

Vít Fiala vystupoval s řadou jazzových souborů (Classic Jazz Collegium, Jazzíček, Swing kvartet Vladimíra Klusáka, Traditional Jazz Studio, Swingband Ferdinanda Havlíka, Bohemia Big Band Bohuslava Volfa aj.). nebo s Vlastou Průchovou. Jako skvělý doprovazeč byl často využíván nejrůznějšími jak jazzovými, tak populárními zpěváky a zpěvačkami. Spolupracoval např. s Vlastou Průchovou, Hanou Hegerovou, Irenou Budweiserovou a od roku 1985 s Evou Pilarovou, které dělal kapelníka doprovodného orchestru až do její smrti.

Skladatelsky se zaměřuje především na oblast jazzu, ale zabývá se i scénickou hudbou. Je autorem mnoha skladeb s jazzovou tematikou - např. Suity pro saxofonový kvartet History of Jazz, instrumentoval jazzovou operu George Gershwina Porgy a Bess. V minulosti získal několik ocenění v hudebních soutěžích -např. v soutěži O dětskou píseň Mladá Boleslav (1989). Aranžoval a natočil ústřední melodii k filmu Želary (nominovanému na Oscara v roce 2004). Je aktivní i jako spisovatel, publicista,  dramaturg a organizátor. V nakladatelství Muzikus vyšly jeho publikace Jak se dělá jazz (1996) a Aranžérem a skladatelem snadno a rychle (1997). Texty doprovodil vlastními humornými ilustracemi. Spolupracoval také s Českým rozhlasem, kde natočil více než 300 dílů pořadu S jazzem za kamna vlezem, rozhovorů s osobnostmi spjatými s jazzovou hudbou. Organizuje jazzové pořady v Kladně a od poloviny 90. let Mezinárodní jazzové dny v Dubé – Nedamově.

V současné době působí převážně v divadle SEMAFOR a zároveň spolupracuje s předními jazzovými hudebníky a zpěváky - mj. Jiří Růžička, Radim Linhart, Lee Andrew Davison, Věra Křížková, The Swings atd.

Vít Fiala žije od roku 1989 Praze 2 na Vinohradech ( Španělská ul.). V různém složení se X-tet Víta Fialy představil opakovaně na koncertech pro městskou část Praha 2 (Hudební léto v parcích, Novoměstská radnice, galakoncert festivalu Mene Tekel aj.).

Galerie: 
Vít Fiala
Vít Fiala
V. Fiala: Jak se dělá jazz
Soubor Bory Kříže, Mini jazz klub 40, Supraphon
S Lee Andrew Davisonem, Mene Tekel, NR 2021
Narození
13.6.1943
Katastrální území
Adresa
Španělská 8
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 47.0352" N, 14° 26' 5.2116" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 6.11.2023 22:33
Datum vytvoření: 1.3.2023 19:27

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?