Památný den sokolstva, F.Pecháček, zdroj: ČOS

Památný den sokolstva, Akce Sokol

Památný den sokolstva je poctou všem členům a členkám Sokola, kteří obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost. Datum 8. října bylo zvoleno jako připomínka tragických událostí roku 1941, zatčení na 1500 sokolských činovníků gestapem v rámci “Akce Sokol”. Od roku 2019 je zařazen do kalendáře významných dnů České republiky.

V noci ze 7. na 8. října 1941 na základě výnosu zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha gestapo zatklo v rámci „Akce Sokol“ na 1500 sokolských činovníků. Ještě během této noci podepsal Reinhard Heydrich úřední výměr o rozpuštění České obce sokolské, kterou nacisté považovali za nejnebezpečnější domácí organizaci, jejíž organizační aparát sloužil v masovém měřítku odbojovému hnutí.

Zatčení sokolové byli vězněni, mučeni a deportováni do koncentračních táborů. Plných 93% z nich do konce války zahynulo. 

Nejvýznamnějším skutkem sokolského odboje se pak stala spolupráce při atentátu na Reinharda Heydricha (operace Anthropoid), který by se bez doslova sebevražedné pomoci sokolů nemohl nikdy uskutečnit. 

Sokolové byli vždy hrdými a odhodlanými vlastenci. Zapojili se do činnosti československých legií již za první světové války, což výstižně dokládá citát T. G. Masaryka "Bez sokolů by nebyly legie, bez legií by nebylo Československo". Sokolové se zapojili se i do bojů druhé světové války na všech frontách. Porážka nacistického Německa pro ně byla nejen cestou k osvobození okupované vlasti, ale i k uchování tradičních sokolských ideálů. V letech 1939 až 1945 bylo celkem vězněno 11 611 členů obce sokolské. 1 212 sokolů a sokolek nacisté popravili, v koncentračních táborech, káznicích a věznicích zemřelo dalších 2 176, další stovky obětí byly z řad dorostencůa dorostenek, posléze i při povstání na konci války.

Jako symbol Památného dne sokolstva byl vybrán František Pecháček, sportovec, československý olympionik, sokolský činovník, autor legendární sletové skladby mužů z roku 1938 nazvané "Přísaha republice". Jako jeden z čelných představitelů domácího odboje byl v roce 1944 umučen nacisty. Poslední slova Františka Pecháčka pronesená ke spoluvězňům zněla: „Sbohem, bratři, vím, že jdu na smrt, ale nebojím se jí. Statečný muž umře jednou, jen zbabělci umírají stokrát. Umřu s klidem, protože vím, že naše oběti nebyly marné.“

Památný den sokolstva si 8. října připomíná Česká obec sokolská pietním aktem v Tyršové domě. Další připomínky památky obětí sokolů padlých v boji za svobodu se konají v jednotlivých župách a jednotách, ale i obcích, s nimiž sokolové spolupracují. Jednou z nich je i městská část Praha 2, na jejímž území působí hned tři tělovýchovné jednoty TJ Sokol PražskýTJ Sokol Vyšehrad a TJ Sokol Praha Královské Vinohrady. V TJ Sokol Pražský působí i paní Dagmar Evaldová, jedna z pozůstalých po vzpomínaných obětech (otec Karel Evald, strýc Jaroslav Evald) a zároveň čestná občanka Prahy 2. Praha 2 uctila Památný den sokolstva pietním aktem a vystavením sokolské vlajky za účasti zástupců všech tří jednot i ČOS.

Praha 2 a Sokol je obecně zajímavé téma. Za připomenutí stojí i další sokolové, které naleznete v Encyklopedii: zakladatelé Sokola  Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner, starosta Nuslí Jaroslav Mužík, sochař Bohuslav Schnirch, generál Alois Eliáš a další (téma Sokol zde).

Galerie: 
Památný den sokolstva, Tyršův dům, 2019
Památný den sokolstva, Tyršův dům, 2019
Pam. den sokolstva, 2019, D.Evaldová
Památný den sokolstva, MČ Praha 2, 2020
Památný den sokolstva, MČ Praha 2, 2020
Datum
8.10.1941 (82 let)
Adresa
náměstí Míru 20
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 30.666" N, 14° 26' 6.3528" E
Zvětšit mapu
Štítky: 
Datum poslední aktualizace: 5.2.2024 8:15
Datum vytvoření: 10.10.2020 12:05

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?