(autor fotografie: ČOS)

Památný den sokolstva, 8. října

Víte, že 8. října si připomínáme Památný den sokolstva?  Od roku 2019 jako významný den České republiky. Proč právě tento den?

V noci ze 7. na 8. října 1941 totiž na základě výnosu zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha gestapo zatklo v rámci „Akce Sokol“ 1500 sokolských činovníků. Byli vězněni, mučeni a deportováni do koncentračních táborů. Plných 93% z nich do konce války zahynulo. 

Česká obec sokolská v Tyršově domě uspořádala 8. října 2019 pietní akt k připomenutí památky obětí sokolů padlých v boji za svobodu. Zúčastnili se jej nejen Sokolové z ČR i ze zahraničí, představitelé státu a sportovních organizací, ale i zástupci Prahy 2 a zástupci tří jednot Sokola z Prahy 2 (TJ Sokol Pražský, TJ Sokol Vyšehrad a TJ Sokol Praha Královské Vinohrady). Na závěr pietního aktu vystoupila i paní Dagmar Evaldová, jedna z pozůstalých po vzpomínaných obětech a zároveň čestná občanka Prahy 2.

Nicméně, Památný den sokolstva není věnován pouze obětem boje za znovunabytí svobody a  samostatnosti československého státu v době nacistické okupace a 2. světové války. "Je poctou všem členům a členkám Sokola, kteří v téměř 160leté existenci našeho spolku položili své životy za svobodu a demokracii," řekla ve svém projevu na pietním shromáždění starostka ČOS sestra Hana Moučková. „Odkaz sokolů, kteří položili své životy a na jejichž oběti dnes vzpomínáme, v sobě nese výrazné poselství i pro současné generace. Totiž že svoboda, samostatnost a demokracie nejsou samozřejmé, že se za ně musí bojovat, a přinášet oběti“, uvedla dále.

Sokolský odkaz si proto připomínáme i v Praze 2.  

Galerie: 
Štítky: 
Datum poslední aktualizace: 7.10.2022 22:05
Datum vytvoření: 9.10.2019 22:01

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?