Činžovní dům, Italská čp. 36/25 (Vinohrady)
Čtyřpodlažní neorenesanční dům v Italské ulici je hodnotný svým architektonickým provedením a slohovou čistotou, která se projevuje jak v exteriéru, tak v interiéru budovy. Dům byl postaven roku 1890 podle projektu Franze Heberleho. Architekturu doplňuje vydařená sochařská výzdoba.
Historie
Dům v Italské ulici, postavený v neorenesančním stylu vzorně reprezentuje architekturu historismu 19. století. Postaven byl v roce 1890 podle projektu Franze Heberleho. V domě bydleli od roku 1940 manželé Sobkovi, kteří v byli v roce 1942 popraveni v souvislosti s účastí na operaci Anthropoid. Na fasádě domu se nachází pamětní deska k uctění jejich památky.
Popis
Budova sestává ze tří pater a vyvýšeného přízemní. Pohledově na stavbě zaujme především nárožní válcová věž zakončená oplechovanou kopulí přilbového tvaru na vysokém tamburu. Po stranách této věžičky se nacházejí dva čtyřhranné obelisky.
Fasádu prvních dvou podlaží člení výrazná rustika a bohatě plasticky provedená římsa s vlysem a konzolami oddělující první a druhé patro. Druhé a třetí patro je zdobeno mělkou bosáží. Sedlovou střechu vyzvedá velmi výrazně plasticky provedená korunní římsa. Nad okny v přízemí a ve druhém patře se nacházejí trojúhelné suprafenestry. V druhém patře navíc v pasáži nárožního rizalitu okna ozvláštňují nízké balustrády.
Do budovy vedou dva vstupy. Vstup do suterénu při patě nárožní věže je zaklenut půlkruhově. Hlavní vstup z Italské ulice vede do vstupního vestibulu, kde si lze v dlažbě povšimnout nápisu SALVE! 1890. Vstupní portál je tvořen po stranách dvěma hladkými sloupy se segmentově zakončeným kladím. Pod římsou se nachází latinský nápis připomínající rok výstavby, stavebníka Františka Julia Heineho a stavitele Františka Heberleho a Matěje Bílka.
V ose vstupní haly je situované schodiště. Členění prostoru dále zajišťuje pilastrový řád s plasticky členěnými hlavicemi a římsou. Po stranách jsou umístěny dvě niky s konchami s mušlovým motivem. Po stranách jsou umístěny dvě niky s konchami s mušlovým motivem. V domě jsou zachovány původní prvky jako například zábradlí schodiště, zárubně a zčásti také původní kování a keramické dlaždice.
Dům je památkově chráněn od roku 2008.
Stavitel
Stavitel Franz Heberle se narodil v roce 1823, zemřel 26. ledna 1900 v Praze. Spolupracoval s mnoha architekty, například s Josefem Benischkem, Josefem Srdínkem či s tesařem Matějem Bílkem, s nímž stavěl v roce 1886 také Heinovku na Vinohradech.
Datum vytvoření: 27.11.2019 10:42
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba