Soběslav Sobek a Marie Sobková, Italská č.p. 36/25 (Vinohrady)

Doc. Doktor medicíny (původně lat. medicinae universae doctor, zkratka MUDr. psaná před jménem) je akademický titul udělovaný absolventům vysoké školy v magisterském studijním programu v oblasti všeobecného lékařství. MUDr. Soběslav Sobek se narodil 29. září 1897 v Brně; Marie Sobková, rozená Trösterová, se narodila 6. července 1902 ve Vrbičanech u Lovosic. Oba byli popraveni 24. října 1942 v Mauthausenu.

Český lékař, první ředitel sanatoria ve Vyšných Hágách.

Soběslav Sobek po studiích na lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kterou zakončil v roce 1924, se stal lékařem se specializací na plicní choroby. Profese jej časem zavedla do Vysokých Tater. V lednu 1936 byl jmenován prvním ředitelem plicního sanatoria Svazu nemocenských pojišťoven ve Vyšných Hágách. Stavba rozsáhlého areálu trvala sedm let, dokončena byla v roce 1941, ale toho se už Sobkovi nedočkali, protože po zániku Československa museli Slovensko opustit.

Od 1. ledna 1940 bydleli v Italské ulici 25. Hned po okupaci se doc. Sobek zapojil do aktivního boje proti okupantům. Při atentátu na Heydricha vržená bomba poranila Janu Kubišovi obličej a oko. Doktor medicíny (původně lat. medicinae universae doctor, zkratka MUDr. psaná před jménem) je akademický titul udělovaný absolventům vysoké školy v magisterském studijním programu v oblasti všeobecného lékařství. MUDr. Sobek požádal o pomoc oční lékařku Miladu Frantovou, která Kubišovi poskytla odborné ošetření.

Manželé Sobkovi byli zatčeni 7. července 1942. Dne 29. září 1942 byli odsouzeni k smrti a dne 24. října 1942 popraveni. Popravena byla rovněž Doktor medicíny (původně lat. medicinae universae doctor, zkratka MUDr. psaná před jménem) je akademický titul udělovaný absolventům vysoké školy v magisterském studijním programu v oblasti všeobecného lékařství. MUDr. Milada Frantová.

V Italské ulici jim byla díky městské části Praha 2 odhalena pamětní deska. Jména manželů Sobkových jsou rovněž uvedena i na pomníku  umístěném na terase kostela sv. Cyrila a Metoděje, kde jsou uvedeni spolupracovníci parašutistů a jejich rodinní příslušníci, popravení v koncentračním táboře Mauthausen

Galerie: 
Katastrální území

Název: Marie Sobková a Doktor medicíny (původně lat. medicinae universae doctor, zkratka MUDr. psaná před jménem) je akademický titul udělovaný absolventům vysoké školy v magisterském studijním programu v oblasti všeobecného lékařství. MUDr. Soběslav Sobek  

Umístění: Italská č.p. 36/25, Vinohrady

Text na desce: V tomto domě žili obětaví členové odboje Marie Sobková a Doktor medicíny (původně lat. medicinae universae doctor, zkratka MUDr. psaná před jménem) je akademický titul udělovaný absolventům vysoké školy v magisterském studijním programu v oblasti všeobecného lékařství. MUDr. Soběslav Sobek. Za pomoc výsadku Anthropoid byli popraveni nacisty 24. října 1942 v Mauthausenu. U příležitosti 75. výročí operace Anthropoid věnuje městská část Praha 2.

Provedení: pamětní deska

Rok instalace: 10. dubna 2017

Adresa
Italská 36/25
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 43.284" N, 14° 26' 11.7492" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 19.10.2022 15:54
Datum vytvoření: 20.7.2018 11:41

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?