Dům U Varhaníků, Štěpánská čp. 543/3 (Nové Město)
Profesor František Ruth uvádí ve své Kronice královské Prahy a obcí sousedních o původním domě čp. 543 na Novém Městě pražském, že první zmínka o něm pochází z roku 1376. V roce 1873 jej nahradil novorenesanční dům, který během let prošel několika úpravami, ale vzhled mu byl zanechán.
Historie restaurace U Šumavy
Restaurace U Šumavy patří na tomto místě k tradičním gastronomickým podnikům. Po dlouhá desetiletí se zde nacházelo dobře dělané lidové pohostinství. V té době sloužila každodennímu provozu jen přední část podniku, zatímco v zadních prostorách se pořádaly jen sobotní nebo nedělní zábavy a hromadné akce. Po rekonstrukci v roce 1975 již hosté mohli (kromě soboty) využívat celé stylové prostředí restaurace, kde byla místnost za výčepem vybavena selským nábytkem a v zadní místnosti nábytkem tmavým s čalouněním, hudební skříní a dalšími doplňky typickými pro tehdejší kavárenský provoz. Typickou pro restauraci byla nabídka produktů, které byly blízké názvu restaurace. Čepoval se zde vyhlášený českobudějovický Budvar a podávala se jihočeská jídla, například Závitek Šumava, Guláš Petra Voka či Kaplická cmunda a další. Restaurace bývala zařazena do III. cenové skupiny. Do obou místností se vešlo 60 a 80 hostů a otevřeno bývalo od 9.00 do 22.00 hodin. Zajímavý je i současný provozovatel restaurace U Šumavy, společnost Pivo Kostelec s.r.o, v jehož portfoliu najdeme i další známé restaurace na Žižkově v Přemyslovské ulici bar Černá svině/Black Swine, restauraci U Slovanské lípy na Tachovském náměstí a v Kostelci nad Černými lesy Černokostelecký pivovar.
Budova
Dům ve Štěpánské ulici U varhaníků má bohatě zdobenou novorenesanční fasádu a sedlovou střechu. Průčelí je o sedmi okenních osách, v krajních osách se nacházejí mělké rizality. I zakončení fasády je velmi zdobné. Pro jeho popis ocitujme paní Marii Carvanovou z knihy Umělecké památky Prahy (Baťková R. a kol., Academia 1997): „Profilovaná korunní římsa je podepřená štukem zdobenými volutovými konsolami, pod nimi perlovec, zubořez a průběžný pás květů s festony, labutěmi a hrajícími si putti.“ Okna jsou zdobena karyatidami, což jsou sochy žen, které plní nosnou nebo dekorativní funkci sloupu. Nad okny jsou trojúhelníkové frontony nad bohatě zdobenými fenestrami. V parapetech oken jsou balustry. Nad vstupem zaujme reliéfní pás tančících putti a nápis Šumava. Balkony mají balustrové zábradlí.
Architekti
Pražský stavitel Václav Kaura zemřel na přelomu let 1905 a 1906. Bydlel na Novém Městě pražském v Žitné ulici čp. 668/7. Dům U Varhaníků, kde je umístěna restaurace U Šumavy, navrhoval spolu s Aloisem Doubravou ještě před získáním koncese stavitele, kterou obdržel 17. července 1888. Na území Prahy 2 navrhl ještě dům čp. 390/ 19 v Anglické ulici a s jeho prací se můžeme setkat v mnoha českých městech. Jeho společníkem byl stavitel Alois Doubrava.
Název: Dům U Varhaníků, Hostinec U Šumavy
Umístění: Štěpánská čp. 543/3
Architekti: Václav Kaura a Alois Doubrava
Rok: 1873
Datum vytvoření: 17.5.2022 15:04
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba