Secesní výdoba domu v Americké ulici (foto D. Broncová)

Karlovka (Vinohrady)

Zaniklá usedlost Karlovka

Nad údolím Botiče se již ve středověku rozkládalo na svazích množství úrodných vinic. Při nich se později stavěly usedlosti. Jsou pozůstatkem někdejšího pražského příměstského osídlení, které se leckde dochovalo, jinde tyto objekty zanikly nebo byly přestavěny. Vilu Karlovku nahradil secesní dům v Americké ulici.

Historie

V 18. století se nad údolím Botiče mezi ulicemi Bruselskou, Uruguayskou a Rumunskou nacházely kromě Zvonařky ještě další čtyři vinice – Gregorka podle opata Řehoře Otčenáška, Malá a Velká Tomáška podle jiného opata, Josefa Tomáška, a Koželužka. Původ jejího jména není znám. Největší byla Gregorka a Koželužka, měly každá přes 20 strychů (asi 5,6 ha). Dohromady tyto čtyři Vinohrady zaujímaly plochu přes 60 strychů. Patřily augustiniánskému klášteru při kostele Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově, a proto se jim říkalo Karlovka. Po zrušení kláštera vinice přešla nejprve do majetku jistého Jana Luneta, později v roce 1798 do vlastnictví Jakuba barona Wimmera. Ten je znám založením velikých sadů za Koňskou branou. Po jeho smrti se dostal Wimmerův majetek do dražby, po roce 1840 byla Karlovka rozparcelována.

Současnost

Část pozemků koupil poblíž křižovatky dnešních ulic Americké a Uruguayské tehdy známý a úspěšný právník JUDr. Karel Helminger. Na části pustnoucího vinohradu vybudoval zahradu a dal postavit vilu. Zahrada však byla opět ke konci 19. století rozparcelována a vilu Karlovku (č.p. 78, Americká 32) obklopily činžovní domy. Brzy byla i ta zcela přestavěna a na jejím místě dnes stojí secesní činžovní dům.

Jen pár minut chůze od Karlovky stojí v ulici Jana Masaryka č.p. 64/16 na bývalé vinici další vila, Orlová, v Máchově ulici bývala vinice Kozačka, kterou připomíná název sousední ulice Na Kozačce.  

Galerie: 
Rohový dům na místě bývalé vily Karlovky (foto D. Broncová)
Místo Karlovky je dům v Americké 78/32 (foto D. Broncová)
Katastrální území

Název: Karlovka

Umístění: Americká

Výstavba: 18. století

Zanikla: konec 19. století

Adresa
Americká 32
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 24.6576" N, 14° 26' 14.9892" E
Zvětšit mapu
Odkazy a literatura:
BRONCOVÁ, D.a kol.: Praha 2 křížem krážem. Praha : MILPO MEDIA 2007.
POLÁK, M. a kol.: Město královské Vinohrady. Praha : MILPO MEDIA 2009.
Datum poslední aktualizace: 27.6.2023 15:13
Datum vytvoření: 17.11.2020 17:07

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?