Kozačka je na mapě z roku 1840 uvedena v dolní části

Kozačka (Vinohrady)

Dolní Kozačka v Koperníkově ulici

Údolí kolem potoka Botič a nad ním se dříve nazývalo Viničné vzhledem k množství úrodných vinic, které se tu již od středověku nacházely. Při nich se později stavěly usedlosti, nad Grébovkou to byla například Kozačka. Pozůstatkem tohoto bývalého příměstského osídlení jsou leckde ještě dnes viniční a hospodářské usedlosti. Jiné však zcela zanikly. Zbořenou Kozačku dnes připomíná název ulice a vila Dolní Kozačka.

Historie

Zaniklá usedlost Kozačka (čp. 56), jíž se také říkalo nejspíš podle jména jednoho z dávných majitelů Šindlerka, stávala na rohu Máchovy a Rybalkovy ulice, nad dnešními Havlíčkovými sady. Jméno Kozačka možná dostala podle majitele, kterým byl v 16. století Jan Kozihrb z Chudobic. Dále je vinice doložena kolem roku 1780, přibližně ve stejné době, ke konci 18. století, byla postavena i usedlost. Jako majitelka se uvádí Anna Marie Leberlínová.

V 19. století

Od roku 1807 se majitelé rychle střídali. V roce 1809 koupila usedlost Marie Anna Wimmerová a její dědicové ji později prodali C. k. vlastenecko-hospodářské společnosti pro Království české. Společnost zde v polovině 19. století založila pomologickou zahradu s výzkumnou stanicí „pro polní lučbu“. Zahrada o rozloze zhruba 2,4 ha tu měla své působiště až do roku 1870, kdy se přestěhovala na pozemky trojské viniční usedlosti Popelářka. O její další rozvoj se výrazně zasloužil Karel Němec, syn Boženy Němcové.

V roce 1871 koupil usedlost Kozačku novinář a politik Jan Stanislav Skrejšovský, který založil periodika Pokrok a Politik a jiné další časopisy. Jeho počiny a politické názory však byly trnem v oku rakouské vládě, byl perzekuován a v roce 1878 byl na jeho majetek uvalen konkurz. Kozačka se tak dostala do exekuce a při prodeji ji vydražila banka Union v Praze. Dalším držitelem se v roce 1900 stala Vinohradská záložna. Tak jako v okolí začala i zde hned s parcelací pozemků. Stavení č.p. 56 bylo zbořeno a vznikly tady nové obytné bloky domů.

Dolní Kozačka

Na pozemcích Kozačky v dnešní Koperníkově ulici č.p. 91/8, v těsné blízkosti Grébovky, byla v roce 1854 vystavěna výstavná vila a nazývala se Dolní Kozačka. Letní dovolené v ní trávil pražský obchodník Chlumecký, který tu měl pěkné letní sídlo. Později se podle něj vila nazývala též Chlumecká. Roku 1886 dostala budova novorenesanční vzhled. K roku 1895 se jako majitel uvádí JUDr. Hubert Veselý.

Na konci 19. století byl majitelem Kozačky i vily otec světoznámé zpěvačky Emy Destinnové, Emanuel Kittl. Byl to významný pražský pivovarník. Tento krásný objekt se zahradou je v současnosti obklopen zdí, je trvale obydlený a velmi dobře udržovaný.

Galerie: 
Vila v Koperníkově 91/8 v listopadu 2020. (foto D. Broncová)
Výstavná vila s nádhernou zahradou Dolní Kozačka stojí na bývalých pozemcích Kozačky
Ulice Na Kozačce je na pozemcích staré usedlosti (foto D. Broncová)
Katastrální území

Název: Kozačka

Umístění: roh Máchovy a Rybalkovy ulice a Koperníkova

Vznik vinice: 16. století

Adresa
Koperníkova 8
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 13.0728" N, 14° 26' 29.4108" E
Zvětšit mapu
Odkazy a literatura:
BRONCOVÁ, D.a kol.: Praha 2 křížem krážem. Praha : MILPO MEDIA 2007.
POLÁK, M. a kol.: Město královské Vinohrady. Praha : MILPO MEDIA 2009.
Datum poslední aktualizace: 9.4.2024 20:33
Datum vytvoření: 17.11.2020 18:04

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?