Hašek na Královských Vinohradech

Hašek na Královských Vinohradech (Jiří Horský, Marek Krejčí) (Vinohrady)

Malý průvodce vinohradskými adresami slavného spisovatele.

Vydal spolek Archi-Polis ve spolupráci se spolkem Přátelé Prahy, z. ú. Podpořila městské část Praha 2. Koncept: Jiří Horský, Marek Krejčí. Texty: Marek Krejčí. Foto: Ondřej Bouška. Rok vydání 2013. Brožura, formát A5, 71 stran.

 

Publikace vydaná v roce 2013 u příležitosti 130. výročí narození Jaroslava Haška, velkého humoristy a pravděpodobně nejpřekládanějšího českého spisovatel 20. století na světě.

Představuje místa na Vinohradech spojená s Jaroslavem Haškem - domy na adresách, kde pobýval, oblíbené restaurace, ale i místa, kde žili Haškovi přátelé, kterým jsou věnovány samostatné kapitoly. Publikace tak inspiruje k procházce známými ulicemi a umožňuje přenést se do atmosféry doby před více než sto lety, kdy tudy chodil novinář a spisovatel sršící energií i satirickým humorem, člověk užívající bohémský styl života plnými doušky.  

Mezi Haškovými vinohradskými adresami jsou ulice Jana Masaryka (začátky), Lublaňská, Šafaříkova, Šumavská a další. Které Haškovy přátele publikace představuje? Jsou to Eduard Drobílek, Jarmila Hašková (manželka), Alois Hatina, Zdeněk Matěj Kuděj, František Langer, Emil Artur Longen, Gustav Roger Opočenský, Emanuel Škatula. S Haškem spojená místa jsou restaurace jako Demínka, U Bláhů, Kravín, Zlatý litr (Balbínova), ale také policejní komisařství.ve Francouzské.

 

Katastrální území
Adresa
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 30.5508" N, 14° 26' 15.0936" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 6.3.2023 10:26
Datum vytvoření: 3.3.2023 21:36

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?