Hanuš Jelínek

Karel Lidický: Hanuš Jelínek, Vyšehradský hřbitov, hrob č, 12-14 (Vyšehrad)

V hrobě č. 12-14 jsou na Vyšehradském hřbitově uloženi básník Hanuš Jelínek a jeho žena malířka Božena Jelínková-Jirásková.

Český básník, divadelní kritik, překladatel a propagátor česko-francouzských vztahů Hanuš Jelínek se narodil 3. září 1878 v Příbrami, zemřel 27. dubna 1944 v Praze.

Česká malířka a dcera spisovatele Aloise Jiráska Božena Jelínková-Jirásková se narodila 10. června 1880 v Litomyšli, zemřela 5. září 1951 v Hronově.

Profesor Karel Lidický byl český sochař, medailér a pedagog. Narodil se 17. června 1900 v Hlinsku, zemřel 21. května 1976 v Praze.

Karel Lidický studoval v ateliéru Otakara Španiela na pražské Akademii výtvarných umění. Karel Lidický patří mezi nejvýznamnější autory českého klasického portrétu a jeho velký přínos byl i v pedagogické činnosti na katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, na ČVUT a pražské Akademii výtvarných umění. S jeho plastikami se můžeme setkat na Vyšehradském hřbitově, například na hrobě č. 3-26 malíře Miloslava Holého, kde vytvořil sousoší dvou ležících žen jako alegorii smutku, na hrobě Otakara Ostrčila (6-36), kde je umístěna busta tohoto skladatele a dirigenta, Je rovněž autorem sochy Smutku na hrobě svého přítele malíře Cypriana Majerníka (č. 9-103).

Hanuš Jelínek po studiích germanistiky a romanistiky v Praze byl i stipendistou v Sorboně. Nadšený obdivovatel Francie se pak po celý život snažil zprostředkovat rozvoj česko-francouzských vztahů. Francouzsky sepsal třísvazkové dějiny české literatury a antologii české poezie. Po válce do roku 1932 pracoval na ministerstvu zahraničí. Vydal několik básnických sbírek a pro Vítězslava Nováka vytvořil libreto k opeře Lucerna na motivy svého tchána Aloise Jiráska. Podstatnou částí jeho práce byla kritika, a to literární, výtvarná a především divadelní. Byl významným překladatelem z francouzštiny (Dáma s kaméliemi, Zpěvy sladké Francie atd.) i do francouzštiny (například Máchův Máj). Jeho manželka Božena se narodila v Litomyšli, kde její otec, spisovatel Alois Jirásek, učil na gymnáziu. Od roku 1904 studovala u profesora J akuba Schikanedera na Uměleckoprůmyslové škole v Praze a na soukromé hodiny docházela k malíři Antonínovi Slavíčkovi. S manželem Hanušem cestovala po Evropě a dlouho pobývala ve Francii a od roku 1926 pracovala v diplomatických službách. Byla členkou Spolku výtvarných umělců Mánes

Galerie: 
Náhrobek Hanuše Jelínka
Hrob Hanušových (Foto M. Polák, 2023)
Katastrální území

Název: Hanuš Jelínek

Umístění: Vyšehradský hřbitov, hrob č. 12-14

Autor: Karel Lidický

Provedení: busta

Adresa
Vyšehradský hřbitov 12000 Praha 2
Česká republika
50° 3' 53.0064" N, 14° 25' 5.16" E
Zvětšit mapu
Odkazy a literatura:
Potoček V.:Vyšehradský hřbitov, Slavín, Svatobor, Praha 2005
Datum poslední aktualizace: 2.4.2024 15:02
Datum vytvoření: 7.3.2023 17:40

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?