K. Lidický: Smutek (Foto M. Polák, 2022)

Karel Lidický: Smutek (Vyšehrad)

Hrob Cypriána Majerníka

Profesor Karel Lidický byl český sochař, medailér a pedagog. Narodil se 17. června 1900 v Hlinsku, zemřel 21. května 1976 v Praze.

Cyprián Majerník byl slovenský malíř působící v Praze. Narodil se 24. listopadu ve Velkých Kosťolanech u Trnavy, zemřel vlastní rukou 4. července 1945 v Praze.

Karel Lidický studoval v ateliéru Otakara Španiela na pražské Akademii výtvarných umění. Karel Lidický patří mezi nejvýznamnější autory českého klasického portrétu a jeho velký přínos byl i v pedagogické činnosti na katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, na ČVUT a pražské Akademii výtvarných umění. S jeho plastikami se můžeme setkat na Vyšehradském hřbitově, například na hrobě č. 3-26 malíře Miloslava Holého, kde vytvořil sousoší dvou ležících žen jako alegorii smutku, na hrobě Otakara Ostrčila (6-36), kde je umístěna busta tohoto skladatele a dirigenta, na hrobě básníka a překladatele Hanuše Jelínka (12-14), pro který vytvořil básníkovu bustu, stejně jako pro hrob (č. 12-24) Ladislava Vycpálka bustu skladatelovu. Je rovněž autorem sochy Smutku na hrobě svého přítele malíře Cypriana Majerníka (č. 9-103).

Cyprián Majerník studoval střední ekonomickou školu v Košicích a v Bratislavě soukromou malířskou školu Gustáva Mallého. Odjel do Prahy, aby zde studoval na Akademii výtvarných umění a v Praze pak již zůstal natrvalo. Byl zásadním odpůrcem fašismu a zúčastnil se aktivně jak Slovenského národního povstání a partyzánského boje, tak i Pražského povstání. Jeho umění bylo angažované a je považován za velkou osobnost meziválečného výtvarného umění u nás. Trpěl roztroušenou sklerózou a svůj život dobrovolně ukončil vlastní rukou ve věku pouhých pětatřiceti let. Nejprve byl 13. července 1945 pochován na Vinohradském hřbitově, ale v dubnu 1949 byly jeho ostatky převezeny do čestného hrobu na Vyšehradském hřbitově. Autorem náhrobku je architekt V. Kerhart a zdobí jej pískovcová plastika Smutek. Spolu s ním je zde pochována i Karolina Majerníková, malířova žena, která zemřela v roce 1970. V roce 2011 koupil za 38 tisíc korun Majerníkův hrob Tomáš Rosen, funkcionář fotbalové Slavie. Naštěstí se však podařilo Správě pražských hřbitovů hrob rodiny Majerníkových dohodou převzít zpět a poslední místo odpočinku tohoto významného umělce tak zde zůstane zachováno i nadále.

Galerie: 
Hrob C. Majerníka (Foto M. Polák, 2022)
Hrob C. Majerníka (Foto M. Polák, 2022)
Katastrální území

Název: Smutek

Autor: Karel Lidický

Umístění: Hrob č. 9-103 Cypriána Majerníka, Vyšehradský hřbitov

Provedení: Pískovec

Adresa
Vyšehradská hřbitov 12000 Praha 2
Česká republika
50° 3' 53.0064" N, 14° 25' 5.16" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 2.4.2024 15:02
Datum vytvoření: 13.3.2022 17:57

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?