Jan Opletal, Václav Sedláček, zeď farské zahrady, Žitná (Nové Město)
Jan Opletal se narodil 31. prosince 1914 ve Lhotě nad Moravou, zemřel 11. listopadu 1939 v Praze. Student medicíny, který tragicky zahynul po demonstraci proti německé okupaci.
Václav Sedláček se narodil 22. dubna 1917 v Recklinghausenu, zemřel 28. října 1939 v Praze. Učeň, který tragicky zahynul při demonstraci proti německé okupaci.
Jan Opletal po maturitě na gymnáziu v Litovli nastoupil na školu pro záložní důstojníky, byl přeložen do Prahy k jezdectvu a v zimním semestru 1936/1937 zde začal studovat medicínu. Dne 28. října 1939 se účastnil proslulé demonstrace, kterou Němci tvrdě potlačili. Byl střelen do břicha a po dvou týdnech zranění podlehl. Jeho pohřeb 17. listopadu 1939 byl masovou demonstrací a po ní Němci uzavřeli vysoké školy a 9 studentů popravili. Na tuto dějinnou událost navázal také listopad 1989.
Václav Sedláček se narodil v Porýní-Vestfálsku, kam se přestěhovali za prací z Čech jeho rodiče. Václav se po ukončení školní docházky učil na horníka, ale v roce 1932 byly v důsledku hospodářské krize uzavřeny doly a rodina se vrátila do Ústí and Labem. Václav Sedláček pokračoval v havířině, ale zároveň se učil na pekaře. Na podzim roku 1938 se rodina po záboru pohraničí Němci rozdělila. Rodiče a starší bratr Josef zůstali v Ústí nad Labem v Říšské župě Sudety a Václav s mladším bratrem Karlem se odstěhovali do Prahy, kde Sedláček pracoval jako pekařský učeň v pekárně Ladislava Vrbického na Smíchově a Karel ve staroměstské Pažoutově pekárně.
Vlastenecky založený Václav nemohl chybět na demonstraci proti okupaci 28. října 1939. V Žitné ulici byl postřelen, téměř ve stejnou chvíli jako Jan Opletal, a následkem střelné rány do pěti minut skonal. Stal se tak první obětí německé okupace. Pohřben byl 4. listopadu 1939 na hřbitově v Braníku, a to pouze za účasti nejbližších příbuzných a známých a za bedlivého sledování gestapem.
Zatímco Jan Opletal vstoupil do povědomí národa jako první oběť okupace, Václav Sedláček, skutečná první oběť, naopak upadl do zapomnění. V roce 1965 byl dokonce zrušen jako tzv. opuštěný jeho hrob. Nejspíš se tak stalo v důsledku toho, že rodina jeden čas bydlela v Německu a lidé na navrátilce tehdy pohlíželi jako na sudetské Němce. Mladší Václavův bratr Karel chtěl bratrovu smrt pomstít a nijak se tím netajil. Nakonec zahynul na konci války v některém z německých koncentračních táborů.
Jan Opletal má ještě pamětní desku na Hlávkově koleji v novoměstské Jenštejnské ulici.
Název: Jan Opletal, Václav Sedláček
Umístění: Žitná, zeď farní zahrady
Nápis: 28. X. 1939, MUC. J. Opletal, V. Sedláček, NON OMNIS MORIAR
Provedení: Leštěná žula a hnědý mramor
Datum vytvoření: 20.8.2019 11:40
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba