Zvětšit mapu
Zmenšit mapu
Opletal, Sedláček
Milan Polák

Jan Opletal, Václav Sedláček, zeď farské zahrady, Žitná (Nové Město)

Jan Opletal se narodil 31. prosince 1914 ve Lhotě nad Moravou, zemřel 11. listopadu 1939 v Praze. Student medicíny, který tragicky zahynul po demonstraci proti německé okupaci.

Václav Sedláček se narodil 22. dubna 1917 v Recklinghausenu, zemřel 28. října 1939 v Praze. Učeň, který tragicky zahynul při demonstraci proti německé okupaci.

Jan Opletal po maturitě na gymnáziu v Litovli nastoupil na školu pro záložní důstojníky, byl přeložen do Prahy k jezdectvu a v zimním semestru 1936/1937 zde začal studovat medicínu. Dne 28. října 1939 se účastnil proslulé demonstrace, kterou Němci tvrdě potlačili. Byl střelen do břicha a po dvou týdnech zranění podlehl. Jeho pohřeb 17. listopadu 1939 byl masovou demonstrací a po ní Němci uzavřeli vysoké školy a 9 studentů popravili. Na tuto dějinnou událost navázal také listopad 1989.

Václav Sedláček se narodil v Porýní-Vestfálsku, kam se přestěhovali za prací z Čech jeho rodiče. Václav se po ukončení školní docházky učil na horníka, ale v roce 1932 byly v důsledku hospodářské krize uzavřeny doly a rodina se vrátila do Ústí and Labem. Václav Sedláček pokračoval v havířině, ale zároveň se učil na pekaře. Na podzim roku 1938 se rodina po záboru pohraničí Němci rozdělila. Rodiče a starší bratr Josef zůstali v Ústí nad Labem v Říšské župě Sudety a Václav s mladším bratrem Karlem se odstěhovali do Prahy, kde Sedláček pracoval jako pekařský učeň v pekárně Ladislava Vrbického na Smíchově a Karel ve staroměstské Pažoutově pekárně.

Vlastenecky založený Václav nemohl chybět na demonstraci proti okupaci 28. října 1939. V Žitné ulici byl postřelen, téměř ve stejnou chvíli jako Jan Opletal, a následkem střelné rány do pěti minut skonal. Stal se tak první obětí německé okupace. Pohřben byl 4. listopadu 1939 na hřbitově v Braníku, a to pouze za účasti nejbližších příbuzných a známých a za bedlivého sledování gestapem.

Zatímco Jan Opletal vstoupil do povědomí národa jako první oběť okupace, Václav Sedláček, skutečná první oběť, naopak upadl do zapomnění. V roce 1965 byl dokonce zrušen jako tzv. opuštěný jeho hrob. Nejspíš se tak stalo v důsledku toho, že rodina jeden čas bydlela v Německu a lidé na navrátilce tehdy pohlíželi jako na sudetské Němce. Mladší Václavův bratr Karel chtěl bratrovu smrt pomstít a nijak se tím netajil. Nakonec zahynul na konci války v některém z německých koncentračních táborů.

Jan Opletal má ještě pamětní desku na Hlávkově koleji v novoměstské Jenštejnské ulici.

Pamětní deska v Žitné ulici

Název: Jan Opletal, Václav Sedláček

Umístění: Žitná, zeď farní zahrady

Nápis: 28. X. 1939, MUC.  J. Opletal, V. Sedláček, NON OMNIS MORIAR