wikimedia
22.4.1917
Úmrtí
28.10.1939 (22 let)

Spolu s Janem Opletalem oběť střelby do demonstrantů proti nacismu 28. října 1939

Štítky:
wikimedia

Václav Sedláček

Václav Sedláček se narodil 22. dubna 1917 Recklinghausen (Německo), zemřel 28. října 1939 v Praze. Byl spolu s Janem Opletalem jednou ze dvou obětí střelby do davu při protinacistických demonstracích 28. října 1939 v Žitné ulici.

Rodiče Václava Sedláčka se z Čech přestěhovali do Porýní-Vestfálska za prací jako havířská rodina ještě před 1. světovou válkou. Byli zde součástí české vlastenecké komunity. Václav měl ještě dva bratry, staršího Josefa a mladšího Karla. Po základní škole se začal učit na horníka. V Recklinghausenu působil český vlastenecký spolek Komenský, kam Němci neměli přístup. Spolek pořádal české zábavy a plesy; v kapele Pricha hrál i Václavův otec a jeden z jeho strýců na trubku. Přestože byla Václavovi bližší němčina než český jazyk, byl hrdým Čechem. V roce 1932 se hospodářská krize projevila zavíráním dolů a Sedláčkovi se vrátili do Ústí nad Labem. Po záboru pohraničí na podzim 1938 se rodina Sedláčkových rozdělila. Rodiče a nejstarší syn Josef zůstali v Ústí nad Labem, které se stalo Říšskou župou Sudety a Václav s Karlem se přestěhovali do Prahy. V Praze pracoval Sedláček jako pekařský učeň ve smíchovské pekárně Ladislava Vrbického, byl členem Sokola a Mládeže Národního souručenství, Karel pracoval u pekaře Pažouta na Starém Městě.

Oba bratři neohorženě vystoupili proti německé okupaci. Účastnili se rovněž zakázaných shromáždění na výročí vzniku samostatného Československa 28. října 1939, kdy byli demonstranti vytlačeni z Václavského náměstí a dnešního náměstí Míru. Při palbě do davu byl Václav Sedláček okolo 18:25 na křižovatce ulic Žitná a Ve Smečkách střelen neznámým pachatelem do srdce. Podle názoru lékařů zemřel cca 5 minut po svém postřelení. Na stejném místě byl zraněn i Jan Opletal, který svému zranění podlehl později.

Sedláčkův pohřeb se konal 4. listopadu 1939 na hřbitově v Braníku a směli se jej účastnit pouze jeho nejbližší příbuzní a známí. Noviny dostaly zákaz o pohřbu informovat a celý pohřeb byl monitorován příslušníky gestapa.

Mladší bratr chtěl za každou cenu pomstít bratrovu smrt a nijak se tím netajil. Pažoutova manželka jej udala, Karel strávil několik měsíců ve vězení, byl sice propuštěn, odjel do Německa, kde byl však nakonec zatčen a ke sklonku války zemřel v některém z německých koncentračních táborů.

Válku přečkali Václavovi rodiče i další příbuzní, ale Češi v nich viděli Sudeťáky a rodina zažila četné ústrky. Zatrpklý otec Václava Sedláčka velice těžce nesl, že se na jeho syna zcela zapomnělo, a proto snad i přestal platit jeho branický hrob, takže byl v roce 1965 zrušen jako opuštěný. Rodiče Václava Sedláčka zemřeli na konci 70. let.

Dnes má Václav Sedláček na místě, kde byl zastřelen, spolu s Janem Opletalem pamětní desku. V Praze-Michli je po něm pojmenována ulice.

Věděli jste?
Narození