Pamětní deska umístěná na Leopoldově bráně (Foto M. Polák, březen 2020)

Leopoldova brána, V Pevnosti (Vyšehrad)

Francouzská brána

Leopoldova brána představuje hlavní vchod do vlastní pevnosti. Postavena byla po roce 1653, do provozu byla vřazena až v roce 1841 po vybudování Vratislavovy silnice a otevření Cihelné brány. Je nejzdobnější vyšehradskou branou.

Barokní Leopoldova brána je považována ze všech vyšehradských bran za nejkrásnější. Aby taky ne, když ji pravděpodobně projektoval Carlo Antonio Lurago a vystavěl po roce 1653 Giovanni de Capauli, novoměstský občan evropského formátu, který se, mimochodem, 20. října 1647 oženil s Kateřinou Sedlářovou (Sedlatzowou). Připomeňme jenom, že Ital Carlo Lurago je podepsán pod mnoha stavebními klenoty v Praze, na Starém Městě navrhl například Klementinum nebo na Novém Městě kostel sv. Ignáce z Loyoly na Karlově náměstí. Leopoldova brána se nestala nikdy plnohodnotnou součástí opevnění, vždyť v ní chybí jakékoliv zázemí pro vojenské obránce. Pouze chodbička v desetimetrové výšce propojuje zadní stěnu s dvěma čelními střílnami. Brána byla zazděna (uvádí se, že za Napoleonských válek) a zprůjezdněna byla až po otevření Nové brány a dobudování Vratislavovy ulice. Brána získala jméno po tehdejším vládnoucím panovníkovi Leopoldu I.

Na rozdíl od ostatních vyšehradských bran se Leopoldova brána honosí reprezentativní podobou s bohatou kamenickou výzdobou. Na vrcholu štítu se nachází říšská orlice a na křídlech brány dvojice ležících lvů. Uprostřed štítu je rakouský erb, pod ním dva štíty prázdné. Vedle hlavního průjezdu jsou v bráně dva menší průchody pro pěší.

Leopoldova brána (Foto M. Polák, březen 2020)
Leopoldova brána s hradbami (Foto M. Polák, březen 2020)
Výzdoba Leopoldovy brány (Foto M. Polák, březen 2020)

Název: Leopoldova brána

Umístění: V Pevnosti

Text: Leopoldova brána. Vystavěna asi podle plánu arch. Carlo Luragha stavitelem de Capauli do roku 1670 ve vnitřním pásmu vyšehradského opevnění. Je částí celkového projektu Josefa sv. pána Priami z Rovereta a na Lišně z r. 1652. Do obecní správy byla převzata r. 1683. Při původní výstavbě neměla pevného mostu. V roce 1742 zasadili na ní Francouzové znak (gen. inženýr de Berdiquier). V roce 1809 zazděna, 1842 otevřena a opatřena zděným mostem přes příkop pro novou táborskou silnici.

Provedení: Kovová deska s reliéfním písmem.

V Pevnosti
Datum poslední aktualizace: 29.4.2021 12:16