Alois Václav Čikl (Nusle)
Český pravoslavný duchovní, bojovník proti nacismu.
Václav Čikl se narodil 1. ledna 1900 ve Slavětíně, byl popraven 5. září 1942 v Praze-Kobylisích.
Václav Čikl se narodil ve Slavětíně u Litovle v rodině rolníka. Chodil do školy v Litovli, kde v roce 1921 maturoval na reálném gymnáziu. Potom absolvoval teologické kurzy diecézní rady Církve československé husitské v Olomouci a v roce 1922 ho biskup Gorazd vysvětil na kněze. Nejdřív působil jako pomocný duchovní v Olomouci a učil náboženství v Tovačově. V roce 1924 z církve odešla část členů v čele s biskupem Gorazdem a přešla k pravoslavné církvi. Také Alois Čikl CČSH opustil a v říjnu vstoupil do služeb obce pravoslavné v Praze. Zde obdržel nové duchovní jméno Václav.
V únoru 1925 se oženil s Marií, roz. Klyšovou. Natrvalo do Prahy odešel v roce 1938. Zde byl zvolen duchovním správcem. pro pražskou církevní obec a její střediska.
Od počátku války se s přítelem, kaplanem Vladimírem Petřekem (český pravoslavný duchovní), zapojil do protinacistického odboje. Například občanům židovské národnosti vystavoval falešné křestní listy a křtil je v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Společně ukrývali významného politika JUDr. Přemysla Šámala, kancléře prezidenta T. G. Masaryka, E. Beneše a krátce i E. Háchy.
Po atentátu na Reinharda Heydricha 27. května 1942 poskytla církev sedmi výsadkářům Operace Anthropoid – atentátníkům – úkryt v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje. Společně s Vladimírem Petřekem, biskupem Gorazdem a předsedou církevní obce Janem Sonnevendem jim nosili vodu a jídlo a zajišťovali spojení. Gestapo je odhalilo a všechny zúčastněné zatklo. Byli uvězněni na Pankráci a v září po vyhlášení stanného práva odsouzeni k smrti a popraveni.
Jeho manželka Marie byla popravena v koncentračním táboře Mauthausen dne 24. října 1942.
Jejich dcery Olga a Taťána, tehdy jedenáctileté a devítileté děvče, byly převezeny na zámeček Jenerálka v Nebušicích a poté s ostatními asi 50 dětmi, jejichž rodiče pomáhali parašutistům, dopraveny do internačního tábora ve Svatobořicích u Kyjova. Dočkaly se osvobození v dubnu 1945 v Plané nad Lužnicí.
Alois Václav Čikl byl hned po válce v roce 1945 prezidentem vyznamenán in memoriam Československým válečným křížem 1939. Je po něm pojmenována ulice Čiklova v Nuslích (v této ulici v domě čp. 1237/17 žil). Dcera Olga Rožnovská působí ve Svazu bojovníků za svobodu v Uherském Hradišti.
Datum vytvoření: 26.7.2018 16:02
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba