Milíč s maminkou Františkou Zelenkovou (autor fotografie: archiv)

Jan Milíč Zelenka (Nové Město)

Příslušník odbojové skupiny Říjen, obětavý pomocník parašutistů z Operace Anthropoid, syn odbojáře Jana Zelenky Hajského.

Jan Radovan Milíč Zelenka se narodil 12. srpna 1923, zemřel 17. června 1942 vlastní rukou po požití jedu.

Jan Milíč Zelenka byl synem sokola a odbojáře Jana Zelenky Hajského (narozeného 3. března 1865 v Kamenném Újezdě u Českých Budějovic). Milíčova matka Františka Hoffmannová byla o šest let mladší než otec. Oba rodiče měli svatbu 26. října 1922 v kostele sv. Markéty v Břevnově. Syn Jan Radovan Milíč se manželům Zelenkovým narodil deset měsíců po svatbě.

Osmnáctiletý student Jan Milíč Zelenka se zapojil do činnosti odbojové skupiny svého otce Jana Zelenky „Hajského“ a pro pomoc parašutistům získal i některé své kamarády. Věděl o úkrytu parašutistů v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje. Dne 16. června 1942 prozradil úkryt parašutistů Němcům Karel Čurda a následujícího dne se rozběhlo velké zatýkání. Při výsleších gestapo získalo i jméno a adresu Zelenkových. Otec Jan Zelenka Hajský, když se do jeho bytu v žižkovské Biskupcově ulici, dostalo gestapo, spolkl v koupelně cyankali, matka tak neučinila a byla 24. října 1942 popravena v Mathausenu.

 Jan Milíč Zelenka se dozvěděl o zásahu v bytě rodičů od spolužáka ve škole. Bylo mu jasné, že je konec. Aby vyloučil, že by mohl u výslechu cokoliv prozradit, polkl tabletu s jedem. Jeho tělo bylo objeveno kolem desáté hodiny večerní v Záběhlicích (některé prameny uvádějí Kunratický (Krčský) les). Po dobytí kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici probíhala identifikace mrtvých parašutistů, a protože si gestapo nebylo jisto identitou mladého muže, bylo sem Zelenkovo tělo přivezeno a položeno mezi padlé bojovníky.

Pamětní kámen se nachází na místě, kam bylo tělo Jana Milíče Zelenky položeno. 

Galerie: 
Milíčovo tělo přivezeno před kostel
Narození
12.8.1923
Úmrtí
17.6.1942 (18 let)
Katastrální území
Odkazy a literatura:
Datum poslední aktualizace: 11.4.2022 15:29
Datum vytvoření: 23.10.2019 17:01

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?