Antonín Pech (Nové Město)
Český filmový režisér, kameraman a producent, jeden z průkopníků českého filmu.
Narodil se 21. listopadu 1874 v obci Čižice, zemřel 20. února 1928 v Praze.
Antonín Pech v mládí pracoval jako fotograf v Českých Budějovicích, ve fotografickém ateliéru svého otce Adolfa Pecha (známý malíř, bratr spisovatelky Elišky Krásnohorské, od r. 1868 majitel prvního fotografického ateliéru v Českých Budějovicích). Roku 1907 se přestěhoval do Prahy a už v roce 1908 v Ječné 10 otevřel kino Grand Biograph de Paris. Biograf byl zřízen provizorně ve dvoře domu postaveného v letech 1901–1902 stavitelem Josefem Procházkou. Následující rok se Grand Biograf de Paris přestěhoval do novostavby domu U Čtrnácti svatých pomocníků , který stál naproti přes ulici, v Ječné ulici čp. 547/15. Sál biografu o rozměrech 15 ,7 x 6 ,8 metrů se nacházel v pravém dvorním křídle a byl naplánován stavitelem Janem Voráčkem. Bylo v něm 17 řad sedadel, z čehož prvních 5 řad bylo na rovné podlaze, další sedadla pak vždy po 3 řadách stoupala na 4 stupních. V letních měsících Antonín Pech své kino přesouval na Židovský ostrov (dnes Dětský ostrov). V březnu 1910 založil Antonín Pech „První pražskou výrobnu kinematografických obrazů“ v domě na Riegrově nábřeží č. 20 (nynější Masarykovo nábřeží), kde vyráběl „kinematografické snímky časové i scénované, pro divadla odborná, jakož i účely vědecké a reklamní“. Antonín Pech se tak stal po arch. Janu Kříženeckém naším dalším režisérem a kameramanem. Vyrobené snímky dodával kromě svého kina i do ostatních pražských kin, např. do Divadla živých fotografií Viktora Ponrepa. Národní filmový archív archivuje jedinečný krátký film (72 m) nazvaný pracovně Ponrepovo kouzelnictví., který pro Ponrepa A. Pech natočil.. Ponrepo jej používal občas také jako zahajovací číslo svých představení.
V roce 1910 si nechal v novinách Antonín Pech otisknout inzerát následujícího znění:
"První pražská výrobna kinematografických obrazů A. PECH, Praha II, Riegrovo nábřeží č. 20 , (zdroj: Bartošek L.: Náš film. Kapitoly z dějin (1896–1945). Praha: Mladá fronta, 1985) |
Kino i výrobna filmů zanikla již v květnu 1911, neboť Antonín Pech převzal vedení první filmové společnosti Kinofa, která byla založena 1. května 1911. Kapitálově ji zajišťovali přední členové obchodního a průmyslového světa - bratři Vladimír a Ladislav Rottové, majitelé železářství, či kavárník Josef Kejř a řada dalších. Pech natočil pro Kinofu i několik hraných filmů. Byly to úspěšné grotesky ve stylu francouzského komika Maxe Lindera: Rudi na křtinách, Rudi na záletech a Rudi sportsmanem. Hlavní postavu ztřeštěného a zbrklého mládence Rudiho hrál Emil Artur Longen, přední osobnost českého divadla a vůbec kultury počátku 20. století a první republiky. Interiéry byly natáčeny v kulisách na zahradě šantánu U Lhotků (Václavské nám.), exteriéry na různých místech Prahy. Éra společnosti Kinofa však skončila poměrně brzy, neboť zvyšující se náklady a nedostatek financí vedly ke krachu. V roce 1913 Antonín Pech kinematografické činnosti zanechal a pracoval ve fotooddělení na pražském magistrátu na Staroměstské radnici, stejně jako J. Kříženecký, a v pozdějších letech jako laborant u firmy Pragfilm. Zemřel 20. února 1928 v Praze.
Datum vytvoření: 13.7.2023 14:38
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba