Václav Vorlíček (Zdroj: Paměť národa)

Václav Vorlíček (Nové Město)

Český filmový režisér a scénárista, pedagog

Doc. MgA. Václav Vorlíček se narodil 3. června 1930 v Praze, zemřel 5. února 2019.

Jeden z našich nejúspěšnějších a nejznámějších filmových tvůrců bydlel na Novém Městě v Ladově ulici č.p. 2045/1, tedy ve stejném domě, v němž kdysi žil a tvořil i malíř a ilustrátor Josef Lada. Václav Vorlíček se podílel, ať už jako scénárista, režisér nebo obojí na natočení více jak třicet filmů, z nichž mnohé patří do zlatého fondu české kinematografie a získaly desítky ocenění na filmových festivalech doma i v zahraničí. Jeho filmy uváděné během vánočních svátků na domácích i zahraničních televizních kanálech patří každoročně k nejsledovanějším pořadům. Dokonce si v několika filmech či televizním seriálu si zahrál jako herec.

Václav Vorlíček vystudoval v letech 1951 až 1956 režii na pražské FAMU. Jako asistent režie nastoupil do filmového studia Barrandov a záhy se stal pomocným režisérem. Samostatnou práci zahájil již počátkem 60. let minulého století. Film Kdo chce zabít Jesii? získal na Mezinárodním festivalu vědecko-fantastických filmů v italském Terstu v roce 1966 hlavní cenu a úspěšný byl i na filmovém festivalu v Locarnu. Úspěšná byla i jeho parodie na bondovky Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky. Jako velice šťastné se ukázalo Vorlíčkovo tvůrčí spojení se scénáristou Milošem Macourkem, z něhož vznikla řada úspěšných filmů, například Pane, vy jste vdova!, Dívka na koštěti, Jak utopit dr. Mráčka, Což takhle dát si špenát a řada dalších filmů. Film Tři oříšky pro Popelku z roku 1973 zaznamenal velký hlas nejen v Čechách, ale i v zahraničí. Neméně důležitou složkou Vorlíčkova tvůrčího úsilí byly i televizní projekty, například třináctidílný seriál Arabela z roku 1980 či Létající Čestmír nebo Křeček v noční košili.

Václav Vorlíček zemřel dne 5. února 2019 v nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského pod Petřínem a je pohřben na Vyšehradském hřbitově v hrobě č. 7-27.

Galerie: 
Dům, kde V. Vorlíček bydlel (Foto M. Polák, 2020)
Režisérův hrob na Vyšehradě (Foto M. Polák, září 2021)
Režisérovo jméno na pomníku je hůře viditelné.
Narození
3.6.1930
Úmrtí
5.2.2019 (88 let)
Katastrální územíDatum poslední aktualizace: 25.11.2022 11:29
Datum vytvoření: 12.9.2021 10:11

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?