Václav Vorlíček (Zdroj: Paměť národa)

Václav Vorlíček (Nové Město)

Český filmový režisér a scénárista, pedagog

Doc. MgA. Václav Vorlíček se narodil 3. června 1930 v Praze, zemřel 5. února 2019.

Jeden z našich nejúspěšnějších a nejznámějších filmových tvůrců bydlel na Novém Městě v  Ladově ulici č.p. 2045/1, tedy ve stejném domě, v němž kdysi žil a tvořil i malíř a ilustrátor Josef Lada. Václav Vorlíček se podílel, ať už jako scénárista, režisér nebo obojí na natočení více jak třicet filmů, z nichž mnohé patří do zlatého fondu české kinematografie a získaly desítky ocenění na filmových festivalech doma i v zahraničí. Jeho filmy uváděné během vánočních svátků na domácích i zahraničních televizních kanálech patří každoročně k nejsledovanějším pořadům. Dokonce si v několika filmech či televizním seriálu si zahrál jako herec.

Václav Vorlíček vystudoval v letech 1951 až 1956 režii na pražské FAMU. Jako asistent režie nastoupil do filmového studia Barrandov a záhy se stal pomocným režisérem. Samostatnou práci zahájil již počátkem 60. let minulého století. Film Kdo chce zabít Jesii? získal na Mezinárodním festivalu vědecko-fantastických filmů v italském Terstu v roce 1966 hlavní cenu a úspěšný byl i na filmovém festivalu v Locarnu. Úspěšná byla i jeho parodie na bondovky Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky. Jako velice šťastné se ukázalo Vorlíčkovo tvůrčí spojení se scénáristou Milošem Macourkem, z něhož vznikla řada úspěšných filmů, například Pane, vy jste vdova!, Dívka na koštěti, Jak utopit dr. Mráčka, Což takhle dát si špenát a řada dalších filmů. Film Tři oříšky pro Popelku z roku 1973 zaznamenal velký hlas nejen v Čechách, ale i v zahraničí. Neméně důležitou složkou Vorlíčkova tvůrčího úsilí byly i televizní projekty, například třináctidílný seriál Arabela z roku 1980 či Létající Čestmír nebo Křeček v noční košili.

Václav Vorlíček zemřel dne 5. února 2019 v nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského pod Petřínem a je pohřben na Vyšehradském hřbitově v hrobě č. 7-27.

Dům, kde V. Vorlíček bydlel (Foto M. Polák, 2020)
Režisérův hrob na Vyšehradě (Foto M. Polák, září 2021)
Režisérovo jméno na pomníku je hůře viditelné.
Narození
3.6.1930