Jiří Langer (Vinohrady)
Významný publicista a básník židovského původu.
Narodil se 7. dubna 1894 v Praze, zemřel 12. března 1943 v Tel Avivu
Jiří Langer, uváděný též jako Jiří Mordechaj Ze'ev Langer (מרדכי גיאורגו לאנגר) se narodil 7. dubna 1894 do židovské rodiny na tehdy ještě samostatných Královských Vinohradech. Nejstarší bratr František se stal významným spisovatelem a dramatikem. Druhý bratr se jmenoval Josef (1890–1941). Langerovi nejprve bydleli v dnešní Jugoslávské, tehdy Karlově, ulici 18, čp. 599, a později v Havlíčkově, dnes Bělehradské ulici 72, čp. 201. Jiří studoval na obecné a střední škole, ale více než studium jej přitahovala hudba a také četba. František mu doporučil Otokara Březinu, Jiří přečetl celé jeho dílo, a to jej přivedlo k náboženské mystice. V nábožensky spíše vlažné rodině působil až archaicky neboť dodržoval mnohé tradiční příkazy i zvyklosti a ponořil se do židovství, naučil se hebrejsky a sedával nad starými hebrejskými tisky, zejména studoval Talmud.
Třikrát navštívil Halič, poprvé roku 1913, ale své zážitky se smíšeným pocity vypsal takto: „Spíše se vám bude zdáti, že jste na chvíli přeneseni do daleké exotické země, v níž rostou jiné květy a svítí jiné hvězdy. Do pradávných dob, v nichž skutečnost byla snem a sen skutečností…Neschůdná je cesta do říše chasidů. Cestovatel prodírající se houštinami pralesů, nezkušený a nedostatečně vyzbrojený, není větším odvážlivcem než ten, kdo se odhodlá vniknout do světa chasidského, nevzhledného, ba odpuzujícího svým podivínstvím“, a proto se záhy vrátil do Prahy, ale k chasidům jej to opět táhlo a později odjel do Haliče znovu. Tentokrát jej doprovázel významný hebraista a judaista Otto Muneles.
Přátelil se s Franzem Kafkou, se kterým procházeli dlouho do noci starou Prahou. Kafka si do deníku zapsal několik chasidských legend, které mu Langer vyprávěl. V letech 1922 až 1935 Jiří Langer vyučoval na pražské židovské náboženské škole, z níž však později pro spory odešel. František popsal bratrovo působení: „U svých žáků byl prý učitelem velmi oblíbeným, protože byl k nim shovívavý a vždy plný humoru. Zato méně byl oblíben u představenstva školy, protože byl velmi neúřední a nedochvilný, jeho hodiny nikdy nezačínaly přesně, a když ho něco plně zaujalo v jeho soukromé práci, nepřišel vyučovat třebas několik dní.“
Roku 1923 uveřejnil práci „Die Erotik der Kabbala“ (Erotika Kabaly), kterou ovlivnily spisy Sigmunda Freunda a jeho žáků. Již roku 1930 vycházely jednou ročně v Židovském kalendáři chasidské příběhy a legendy, napsané v češtině. Následně roku 1937 Langerovi vyšla jeho nejslavnější kniha – sbírka chasidských legend nazvaná „Devět bran“, kterou poté vydala různá vydavatelství ještě několikrát. Vedle toho napsal ještě další literární díla včetně básní.
Na podzimu 1939 se Jiří odhodlal k emigraci a zamířil na Slovensko, neboť se totiž chtěl po Dunaji dostat, spolu s dalšími asi pěti tisíci Židy do Istanbulu a odtud pak až do tehdejší Palestiny. Lodě však pod různými záminkami zdržovali nacisti, až je zastihly v dunajské deltě kruté mrazy a řeka hluboko zamrzla spolu s loděmi. V rumunském přístavu Sulina pasažéry uvěznily teploty minus třicet stupňů Celsia a tyto okolnosti společně s nedostatkem jídla způsobily rozšíření různých nemocí. Tato situace trvala až do února roku 1940, kdy za pomoci českých krajanů usedlých v Rumunsku a zákroku velvyslance u britské vlády došlo k zachránění a převezení pasažérů do Istanbulu. Později se Jiřímu podařilo dorazit až do Palestiny, kde ho však sužovaly zdravotní problémy, které nastaly po zmíněné anabázi. Přes tyto nesnáze nepřestával pracovat a započal s překladem svých chasidských legend do hebrejštiny a také začal uvažovat o pokračování. K jeho největším přátelům v té době patřil Max Brod s manželkou.
Jiří Langer zemřel 12. března 1943 v Tel Avivu a jeho ostatky spočinuly na hřbitově Nachalat Jicchak v Giv'atajim.
Datum vytvoření: 25.11.2022 13:13
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba