Vít Kremlička

Vít Kremlička (Vinohrady)

Známý spisovatel, básník, literární publicista, překladatel a hudebník. Politicky se angažoval již před rokem 1989. 

Narodil se 22. října 1962 v Praze. 

Vít Kremlička se narodil 22. října 1962 v Praze ve Vinohradské nemocnici. Maturoval na pražském Akademickém gymnáziu a poté studoval pomaturitní nástavbu na Střední pedagogické škole v Praze 6 – Dejvicích. Následně navštěvoval Pedagogickou fakultu UK obor speciální pedagogika, odkud byl však z politických důvodů vyloučen. V dalších letech vystřídal řadu zaměstnání, pracoval jako zeměměřič, noční strážný, topič či v pekařství. Pro svou literární a hudební činnost byl pod dohledem Státní bezpečnosti. V 80. letech byl například členem undergroundové hudební skupiny Národní třída, ale spolupodílel se také na undergroundové kulturní revue Jednou nohou, pozdější Revolver Revue, roku 1989 stál u zrodu Informačního servisu, dnes známého týdeníku Respekt. 

V letech 1990–1998 studoval bohemistiku a komparatistiku na Filozofické fakultě UK. V letech 1995–1996 byl externím dramaturgem Divadla Komedie v Praze, kde byla uvedena i jeho hra Spravedlnost pro Leonarda Peltiera a mokřadní organismy. Následně se věnoval a věnuje publicistice či psaní básní. 

Vít Kremlička debutoval v roce 1981 a v samizdatu vydal tři básnické sbírky (Autentický kulovátor, Zvonění a Oblouk), které v roce 1997 vyšly souborně pod názvem Staré zpěvy. V osmdesátých letech publikoval v samizdatových časopisech a sbornících, např. se jednalo o Violit, Revolver Revue či exilový vídeňský časopis Paternoster. Po roce 1990 přispíval se svou poezií, prózou a publicistikou do Divadelních novin, Revolver Revui, Literárních novin, Tvaru či Lidových novin. 

V roce 1991 vydal rozsáhlou básnickou prózu Lodní deník, která byla později doplněna dalšími texty a vyšla pod názvem Zemský povídky. V 90. letech ještě napsal sbírky Cizrna, která reagovala na válečné události v Bosně, a Prozatím. Společenským a politickým souvislostem se zabýval i ve sbírce Amazonia.  

Ta vznikala valnou měrou při povodních 2002, kdy pracoval při odklízení následků záplav jako dobrovolník, převážně v Karlíně a na Malé Straně. Dále je autorem například básnické sbírky Tajná cikánská kronika. 

  V Edici Revolver Revue vyšla Kremličkova sbírka Autentický kulovátor přibližující jeho legendární undergroundové dílo z roku 1982 a sbírka Tibetiana, která je věnovaná památce císařovny Sisi. V Revolver Revue bychom našli i dílo Smrti stejně neuniknu – to ti mohu slíbit, které obsahuje soubor třiceti dopisů a pohlednic, jež autor v letech 1982–1989 napsal Viktoru Karlíkovi. 

Kremličkovi básně a prózy byly přeloženy do polštiny, němčiny, dánštiny, angličtiny, francouzštiny, ukrajinštiny, ruštiny, maďarštiny, bulharštiny, slovinštiny, srbštiny, chorvatštiny a bosenštiny. 

Známý je i jako překladatel z bulharštiny, polštiny, ale i z angličtiny, kdy ve svých dílech využívá překlady příběhů Indiánů z Puebel či legendy z Amazonie. Mýty a legendy amazonských Indiánů přiblížil v knize Amazonské Medy, kreolské písně a básně přeložil a využil v dílech Divůtajný Marimbo a Básně. 

Jeho texty jsou zastoupeny v antologii poesie druhé generace undergroundu U nás ve sklepě. Ale je i editorem výboru z básní tibetské básnířky Cchering Özer Tibet srdce, Tibet mysli nebo jejích esejí nazvaných Sebeupalování v Tibetu.  

Vít Kremlička je držitelem řady ocenění. V roce 1991 obdržel Cenu Jiřího Ortena, je laureátem Ceny Revolver Revue za rok 2010 nebo v roce 2013 získal Cenu studentského listu Babylon. Zastoupen je v ročence Nejlepší české básně 2013. Uznání obdržel i za účast odboje a odporu proti komunismu. 

Je členem Českého centra Mezinárodního PEN klubu. Je čestným dárcem krve, držitelem Stříbrné medaile prof. Doktor medicíny (původně lat. medicinae universae doctor, zkratka MUDr. psaná před jménem) je akademický titul udělovaný absolventům vysoké školy v magisterském studijním programu v oblasti všeobecného lékařství. MUDr. Janského. Za zmínku jistě stojí i to, že je členem Českého rybářského svazu. 

Vít Kremlička žil v Praze 2 na Vinohradech 25 let (Vinohradská ul.), s touto městskou částí je stále spojen. 

 

Galerie: 
Vít Kremlička
Vít Kremlička
Narození
22.10.1962
Katastrální území
Adresa
Vinohradská
Praha 2
Česká republika
50° 4' 40.1016" N, 14° 27' 34.4808" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 1.9.2023 18:45
Datum vytvoření: 1.9.2023 13:57

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?