Alena Ladová

Alena Ladová (Nové Město)

Malířka, knižní ilustrátorka, scénografka a spisovatelka.

Narodila se 29. prosince 1925 v Praze, zemřela 25. června 1992 v Praze.

Alena Ladová, dcera Josefa Lady a Hany Ladové (roz. Budějické) se narodila a vyrůstala v pražském Podskalí v ulici V Ohradách (od r. 1961 Ladova , v domě čp. 2045/1 s pamětní deskou Josefa Lady). Měla mladší sestru Evu, která však zahynula při náletu na Prahu v únoru 1945. V roce 1959 se provdala za Jana Vránu (ponechala si své dívčí jméno) a v následujícím roce se jim narodil jediný syn Josef Lada, Podskalí opustila v roce 1961, kdy se s rodinou přestěhovala na Barrandov.

Alena od svých dětských let pozorovala svého otce při práci na kresbách a malbách. Záhy se sama pustila do své vlastní výtvarné tvorby. Po absolvování gymnázia byla studentkou Státní grafické školy a jeden rok pracovala v ateliérech Zlín-Kudlov, kde se seznamovala s tvorbou kreslených filmů. Poté studovala na Vysoké škole umělecko průmyslové v Praze, kde absolvovala v roce 1948 u prof. Emila Filly.

Významným celoživotním dílem Aleny Ladové bylo psaní a ilustrace (více než 90) knih určených zejména pro děti. Dodnes patří tyto knihy mezi oblíbené a žádané publikace, vzpomeňme například Dětem, Kluci holky a Stodůlky, Živá abeceda, Máma a já, ABCD, Zvířátka a další. Její ilustrace a kresby se rovněž objevovaly v časopisech pro nejmenší i školní děti, jako byly Mateřídouška, Ohníček, ale také na velikonočních a vánočních pohlednicích, v kalendářích nebo na obalech hudebnin.

Ještě na studiích se Alena Ladová věnovala rovněž scénografii. Navrhla například výpravy pro inscenaci Tylovy Lesní panny pro pražské Stavovské divadlo a Tomanovu Zlodějskou komedii pro Smetanovo divadlo v Praze. Dalším divadelním počinem Aleny Ladové byla scéna pro Státní divadlo Brno a Nedbalovu operu Z pohádky do pohádky. Posledním divadelním dílem byla v roce 1986 pohádka jejího otce Josefa Lady Bubáci a hastrmani, kterou uvedlo Kladenské divadlo.

Méně známá je volná tvorba Aleny Ladové, která vznikala v padesátých letech 20. století a zahrnuje cyklus pražských zákoutí nebo soubor čtyřiceti šesti postav z literatury, historie a divadla, který vytvořila tajně jako dárek k narozeninám pro svého budoucího manžela. Alena Ladová tvořila i pro film a televizi, kde uplatnila zkušenosti dříve získané ve zlínských filmových ateliérech. Vznikly tak známé animované filmy Kocour Mikeš, Budulínek Mandelinka, O statečné princezně. Sama navrhla výtvarné dekorace, kostýmy a rekvizity nejméně do šestnácti pořadů Československé televize. 

V roce 1963 Alena Ladová napsala a ilustrovala knihu Můj táta Josef Lada. Soubor vzpomínek na jejího otce, jedinečného ilustrátora a malíře, je doplněn dopisy, které si Josef Lada vyměňoval s přáteli, jakými byli například Jaroslav Hašek, Jiří Mahen a další a také fotografiemi z rodinného archivu.

Alena Ladová zemřela 25. 6. 1992 ve věku nedožitých 67 let a je pochována na Olšanských hřbitovech v Praze společně se svým otcem.

Stálá expozice z obrazů a ilustrací Aleny Ladové je součástí Památníku Josefa Lady v Hrusicích.

K 30. výročí úmrtí malířky a ilustrátorky byla v listopadu 2022 uspořádána v Galerii Vyšehrad ve spolupráci s rodinou výstava Hvězda Aleny Ladové, která po dlouhé době představuje především její volnou tvorbu.

Galerie: 
Alena Ladová
Alena Ladová
Alena Ladová: Dětem, obal knihy
Alena Ladová: Živá abeceda, obal knihy
Alena Ladová: Můj táta Josef Lada, obal knihy
Výstava Hvězda Aleny Ladové, plakát
Narození
29.12.1925
Úmrtí
25.6.1992 (66 let)
Katastrální území
Adresa
Ladova1
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 11.8488" N, 14° 24' 56.3724" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 25.11.2022 11:27
Datum vytvoření: 24.11.2022 0:48

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?