Bořivoj Nechvátal (Vyšehrad)
Vědec, archeolog a historik , jehož profese a život byly půl století bytostně spjaty s Vyšehradem. V roce 2014 zde učinil s kolegy objev, který mění pohled na naše nejstarší dějiny.
Bořivoj Nechvátal se narodil 4. ledna 1935 v Berlíně. zemřel 5. března 2024 v Praze
PhDr. Bořivoj Nechvátal CSc. se narodil 4. ledna 1935 v Berlíně, kde jeho otec pracoval na konzulátu. Po obsazení Československa v roce 1939 se rodina přestěhovala do pražských Střešovic. O historii se začal zajímat již v dětství díky četbě starých pověstí. Po absolvování gymnázia studoval v letech 1953 – 1958 na Filosofické fakultě Karlovy university prehistorii a historii. Již během studií externě pracoval v Archeologickém ústavu ČSAV (AÚ ČSAV) na výzkumu Pražského hradu. Po studiích v roce 1958 do AÚ ČSAV nastoupil a působil zde celý profesní život. Prováděl různé záchranné akce a později větší archeologické a historické výzkumy na území celých Čech. V letech 1963-1968 například zkoumal rozsáhlé pohřebiště v Radomyšli.
V roce 1966 ho ředitel AÚ ČSAV pověřil vedením archeologického výzkumu na Vyšehradě, kterému nakonec zasvětil takřka padesát let svého života. Rozsáhlý výzkum byl proveden v oblasti baziliky sv. Petra a Pavla, přilehlého vyšehradského hřbitova a Karlachových sadů, kde byly objeveny základy kněžiště kostela z předhusitské doby. Ve střední části baziliky, pod dnešním presbytářem, byly díky jeho týmu objeveny pozůstatky románské baziliky prvního českého krále Vratislava II.
Při dalším výzkumu v letech 2011-2014 s kolegou Ladislavem Varadzinem očinili velkolepý objev. Díky sondám provedeným v suterénu Starého děkanství a na kapitulní zahradě zjistili, že kostel sv. Vavřince pod sebou ukrývá kostel z 10. století, jehož půdorys odkazuje na byzantskou tradici. V těsné blízkosti baziliky sv. Petra a Pavla prováděl průzkum románského mostu. .
Za svůj život vydal téměř 300 studií a článků a několik knih, z nichž některé vyšly v Rakousku, Francii, USA, Německu a na Ukrajině. Na svém kontě má řadu odborných přednášek pro veřejnost. Nemalou měrou přispěl k popularizaci archeologie a historie Vyšehradu pro širokou veřejnost. V roce 1990 se podílel na založení Společnosti Vyšehrad při Vyšehradské kapitule. Jeho knihy věnované Vyšehradu jsou cenným zdrojem informací pro odbornou i širokou veřejnost.
Za své odborné zásluhy obdržel Bořivoj Croix de l’Ordre Pro Merito Melitensi od řádu Maltézských rytířů (1998), medaili biskupa Antonína Podlahy (2020) a stříbrnou medaili hlavního města Prahy (2023).
(Zpracováno dle zdrojů: NKP Vyšehrad, Vyšehradská kapitula, ARUP, Post Bellum)
Datum vytvoření: 10.7.2019 15:30
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba