Josef Koutecký (autor fotografie: MČ Praha 2)

Josef Koutecký (Nové Město)

Český lékař, chirurg a zakladatel dětské onkologie v Československu. Byl křesťanem, milovníkem hudby, fauny, staré Prahy, literatury. Sám byl také literárně činný. Působil mj. na Klinice dětské chirurgie na Karlově. Za svůj život získal desítky ocenění.

Prof. MUDr. Josef Koutecký DrSc. se narodil 31. srpna 1930 v Praze ( Zemská porodnice u Apolináře), zemřel 5. července 2019.

Vyrůstal v Kralupech, později se rodina přestěhovala do Prahy. Maturoval na Akademickém gymnáziu v Praze. Vystudoval Fakultu všeobecného lékařství UK, při studiu pracoval mj. v Hlavově ústavu na Albertově. V roce 1955 absolvoval s výbornými výsledky a nastoupil jako lékař do dětské léčebny v Novém Bydžově, posléze v Janských Lázních. V roce 1957 přestoupil do Prahy na Kliniku dětské chirurgie 2. lékařské fakulty UK na Karlově, kde se začal specializovat na dětská nádorová onemocnění.

V roce 1964 založil ve 34 letech v Československu dětskou onkologii, a to v době, kdy na onkologická onemocnění umíralo 97 procent dětí. Přispěl k tomu, že se toto číslo postupně snížilo na 17 procent. V roce 1978 bylo jeho pracoviště přesunuto do Fakultní nemocnice v Motole, kde vzniklo samostatné oddělení dětské onkologie a Koutecký zde byl jmenován primářem. V roce 1983 bylo oddělení dále transformováno na samostatnou Kliniku dětské onkologie, kde byl přednostou až do roku 2004 a která se rozšířila na 60 lůžek.  V roce 1987 se stal se tak prvním profesorem onkologie v Československu.

V nově vytvořeném oboru se Koutecký snažil prosazovat komplexní péči zahrnující kromě diagnostiky a léčby také rehabilitaci a psychologickou pomoc vůči nemocným dětem i jejich rodičům.

Po sametové revoluci zastával čtyři funkční období post děkana 2. lékařské fakulty UK, v mezidobí byl prorektorem Univerzity Karlovy v Praze

Za svůj život získal desítky ocenění svého díla. Např. medaili Za zásluhy (od prezidenta Václava Havla), Medaile Josefa Hlávky, Národní cenu projektu Česká hlava za celoživotní dílo a výzkum v oboru dětské onkologie, cenu J. E. Purkyně, Zlatou medaili UK, čestnou medaili AV ČR, cenu Neuron za přínos světové vědě v oboru medicína. Nejvyšším ocenění však pro něho byli vyléčení pacienti, kteří mohli dospět, založit rodinu a pracovat.

Koutecký měl renesanční duši, měl rád zvířata, miloval hudbu, obrazy, literaturu, starožitnosti i starou Prahu. Sám hrál klavír a v mládí zkoušel i komponovat. Byl literárně činný, napsal několik odborných i beletristických knih. Od roku 1991 pořádal koncerty ve velké aule Karolina. Byl také členem Rady Národního divadla, Nadace Národní galerie a Nadace Českého svazu výtvarných umělců grafiků Hollar.Velký význam pro něj měl ovšem také křesťanství, byl silně věřícím. Měl mimořádný rozhled po celé kultuře, humanistické ideje, které v životě uplatňoval svou lidskostí, mravností a neutuchající snahou sloužit všemu dobrému a krásnému.

Bydlel v Holešovicích, ale v Praze 2 pracoval a měl silný vztah k místům Nového Města jako Karlov, Albertov, Karlovo náměstí aj. V září 2017 si na koncertu na Novoměstské radnici spolu s dalšími účinkujícími zavzpomínal na klavíristu Rudolfa Rokla.

(Zpracováno s využitím Wikipedie, MČ Praha 2 a dalších níže uvedených zdrojů)

Galerie: 
Josef Koutecký
Narození
31.8.1930
Úmrtí
5.7.2019 (88 let)
Katastrální území
Adresa
Karlovo náměstí 1
Praha 2
Česká republika
50° 4' 41.3292" N, 14° 25' 16.5684" E
Zvětšit mapu
Odkazy a literatura:
Martina Riebauerová / Josef Koutecký, Osm múz mého života, Nakladatelství Vyšehrad, 2016
Datum poslední aktualizace: 29.12.2023 21:21
Datum vytvoření: 9.7.2019 16:49

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?