Výstava, Sokol 160 let

Výstava v Praze 2 připomíná 160. výročí vzniku Sokola

Je to právě 160 let, kdy 16. února 1862 vznikla Tělocvičná jednota pražská, později nazvaná Sokol Pražský. Tuto událost připomíná malá výstava ve výloze Úřadu městské části Praha 2 v Jugoslávské ulici.

Je to právě 160 let, kdy vznikla Tělocvičná jednota pražská, později nazvaná Sokol Pražský. Tuto událost připomíná malá výstava ve výloze Úřadu městské části Praha 2 v Jugoslávské ulici. Na pěti panelech je uvedeno, že ustavující schůze nového spolku se konala 16. února 1862 v Malypetrově ústavu. Prvním starostou byl zvolen Jindřich Fügner, náčelníkem se stal Miroslav Tyrš. Členy výboru byli i bratři Eduard a Julius Grégrové, Tomáš Černý a další. Zpočátku se cvičilo leckde, ale již v následujícím roce byla díky finanční podpoře Jindřicha Fügnera postavena na rohu Sokolské (tehdy Hradební) a Žitné první  tělocvična. Navrhl ji Vojtěch Ignác Ullmann. TJ Sokol Pražský zde působí i dnes.

Výstava rovněž připomíná, že v Praze 2 máme celkem tři jednoty Sokola - TJ Sokol Pražský, TJ Sokol Praha Královské vinohrady a TJ Sokol Vyšehrad. Sokolové to neměli v historii vždy lehké. Vlastenecké smýšlení a morální principy sokolů se projevily později při jejich zapojení do odboje v první i ve druhé světové válce. Sokol byl rozpuštěn za války i za komunistického režimu. Po čtyřicetiletém zákazu došlo v roce 1990 k jeho obnově.

Městská část si váži činnosti Sokola dříve i nyní, se všemi jednotami spolupracuje a podporuje. Opakovaně si 8. října  připomíná i Památný den sokolstva. Samozřejmě, že mnohé informace k tématu Sokol najdete i v Encyklopedii Prahy 2. Připravujeme i vydání brožury o Sokole v Praze 2 a trasu venkovní hry Putování Prahou 2 na stejné téma.

Výstava, Sokol 160 let
Datum poslední aktualizace: 2.3.2022 22:11