NP2_2021_04

Zajímavosti v Novinách Prahy 2, duben 2021

Měsíčník Noviny Prahy 2 přináší zajímavé články na téma kultura a historie. V dubnovém čísle najdete články o tom, co se chystá s památkovými objekty, aktuality, tipy na vycházky. Nechybí tradiční stránky věnované kultuře, stejně jako výlety do historie. Čtenáři Novin i Encyklopedie si tak mohou rozšířit obzory poutavými články v obou médiích Prahy 2. Doporučujeme:

Pozn.: Uvádíme též odkazy na hesla Encyklopedie, která souvisejí s články na příslušné stránce Novin.

str. 4 – CO SE CHYSTÁ

• Podloubí v Sokolské čeká proměna, vzniknou i předzahrádky. Nevábné podloubí prvorepublikového Lékařského domu a Štefánikova domu vedle magistrály by mělo prokouknout na základě dohody Prahy 2, hl. m. Prahy a dalších
  • Oprava sochy Skateboardisty. Fotografie a text uvádějící nové informace k případu.

Encyklopedie: Lékařský dům, Štefánikův dům, Sokolská, Skateboardista.

str. 7 – MĚSTO A LIDÉ

• Od Tylova náměstí za Tylovou Fidlovačkou. Námět na procházku zajímavými končinami a kolem soch na Folimance (J. Gross, foto J. Kocourek).
  • Odborníci ocenili architekturu Tančícího domu. Informace o zařazení Tančícího domu do první desítky nejhezčích staveb světa podle deníku Daily Mail.

Encyklopedie: Tylovo náměstí, J. K. Tyl, Rumunská, Bělehradská, Studentská kolej Budeč, PD Mikoláš Aleš, Kryt Folimanka, Park Folimanka, Děti (Plastiky), Medvědí rodina, Memento Mori, Svlékání, Gymnastka, Basketbalista, Sportovní hala Folimanka, Pouť Fidlovačka.
Tančící dům.

str. 10 – KULTURA

• Marek Toman: Sen Emanuela Macešky. Další z povídek, které jsou publikovány v novinách.
  • Jak to bylo doopravdy. Doplňující informace k povídce o úspěšném podnikateli velkouzenáři E. Maceškovi.
  • Jak jsem hledal místo pro Mejlovu desku. Článek P. Tomíška o hledání vhodného místa pro pamětní desku hudebníka Mejly Hlavsy. Místo ukradené hrající desky z Ječné je nová deska v Bělehradské ulici č. 120.
  • Zemský ráj? Jen na poslech… O nové hře o Emilu Háchovi z produkce divadla D21 dostupné na youtube.

Encyklopedie: Emanuel Maceška, Maceškův palác, Milan Mejla Hlavsa (pamětní deska), Emil Hácha.

str. 11 – KULTURA

• Dvojka pro přátele kultury. Tradiční článek s informací o činnosti klubu. Bohužel, zatím stále převážně on-line s tipy i připomínkami zajímavých výročí (Jaroslav Štercl, Václav Vydra nejst., Olbram Zoubek, založení spolku Mánes, založení VONS aj.). Nechybí již tradiční kvíz.
  • Sochy kolem nás. Tipy na prohlídku vybraných soch ve Vyšehradském parku a náhrobků na hřbitově.
  • Studenti otevírají digitální galerii na Vyšehradě. Informace o netradiční výstavě VYŠEART, za níž stojí studenti AVU, HAMU a UMPRUM.
  • Vodňanského pejsek už nemá svého pána. Vzpomínka K. Vávrové, ředitelky ZŠ Kladská, na Jana Vodňanského, který nás nečekaně opustil.

Encyklopedie: Jaroslav Štercl, Václav Vydra nejst., Olbram Zoubek, založení VONS, Vyšehradské sady, Vyšehradský hřbitov.

str. 13 – VÝLETY DO HISTORIE

• Městská knihovna v Praze vznikla Na Zderaze (J. Gross, J. Kocourek). O kořenech Městské knihovny k výročí 130 let od založení.
  • Psalo se před sto lety – Dnes o Národním domě (M. Frankl). Připomínka historie Národního domu s citací z dobového tisku.
  • O původu názvů našich ulic – Na Zbořenci (J. Gross, J. Kocourek). Pokračování seriálu o historii ulic Prahy 2 a jejích názvů.
  • Výročí měsíce dubna. Přehled kulatých a půlkulatých výročí podle Encyklopedie.

Encyklopedie: Na Zderaze, Národní dům, Na Zbořenci, Osobnosti a výročí měsíce dubna (zajímavost).

str. 16 - KALEIDOSKOP

• Vyšehrad získal původní cihly z pražského opevnění. O nálezu cihel z původního opevnění nalezených při archeologickém průzkumu za Muzeem hl. m. Prahy na Florenci. Budou využity při opravách barokního opevnění Vyšehradu.
  • Fotosoutěž - zaměřená na kulturu a historii Prahy 2. Správná odpověď z minulého čísla: na pamětní desce na domě v Trojické čp. 387/2 je reliéf hudebního skladatele Josefa Suka staršího (1874 – 1935).

Encyklopedie: Vyšehrad, Josef Suk st., Trojická.

Více v Noviny Prahy 2, duben 2021 (PDF, komplet)

Datum poslední aktualizace: 12.4.2021 9:59
    Datum vytvoření: 11.4.2021 19:14