NP2_2020_11

Zajímavosti v Novinách Prahy 2, listopad 2020

Měsíčník Noviny Prahy 2 přináší zajímavé články na téma kultura a historie. Listopadové číslo má mezi nosnými tématy události z roku 1989, připomíná výročí 600 let bitvy u Vyšehradu, věnuje se záměrům na rozvoj objektů Všeobecné fakultní nemocnice. Najdeme zde i články o k tématu Nádraží Vyšehrad, socha Skateboardisty, rohovory se zajímavými osobnostmi aj. Nechybí tradiční ohlédnutí do historie. Řada článků Novin tak opět souvisí s Encyklopedií Prahy 2. Doporučujeme:

Pozn.: Uvádíme též odkazy na hesla Encyklopedie, která souvisejí s články na příslušné stránce Novin.

str. 1 – TITULNÍ STRANA

• Praha 2 sklízí uznání za obnovu Riegrových sadů. Titulní článek o péči o unikátní park se zajímavou historií, oceněný v národní soutěži Grand Prix Architektů.

Encyklopedie: Riegrovy sady

str. 2 – ZPRAVODAJSTVÍ

• Praha 2 podala v souvislosti s havarijním stavem budovy bývalého nádraží Vyšehrad trestní oznámení. Informace o krocích směřujících k záchraně památkově chráněného objektu, který současný vlastních nechává trestuhodně chátrat.

Encyklopedie: Nádraží Vyšehrad

str. 4 – CO SE CHYSTÁ

• Všeobecnou fakultní nemocnici čeká výstavba za miliardy. Objekty VFN mají nejen zajímavou hiostorii, ale čekají je další proměny, aby stačily současným potřebám.

Encyklopedie: Všeobecná fakultní nemocnice (organizace), Všeobecná fakultní nemocnice (stavba), Zemská porodnice.

str. 5 – ROZHOVOR

• Postavit v Praze i psí boudu trvá deset let. Rozhovor s architektkou Evou Jiřičnou, která své jméno spojila s Prahou 2 návrhem nového pavilonu neonatologie pro VFN. V areálu Hlávkovy Zemské porodnice.

Encyklopedie: Zemská porodnice, Josef Hlávka.

str. 8 – TÉMA

• Proč si připomínáme 17. listopad.
  • Studentské svátky na Albertově budou letos jiné.
  • Místa v Praze 2 spojená se 17. listopadem.
    Tři články k tématu s připomínkou událostí z listopadu 1989, ale i 1939.

Encyklopedie: Sametová revoluce – Albertov 1989, Jan Opletal, Z Albertova na Národní třídu (publikace).

str. 11 – KULTURA

• Petřínská rozhledna a Tančící dům zazáří v purpurové barvě. Článek o „světelné“ připomínce 17. listopadu, tentokráte však jako Světového dne předčasně narozených dětí.
  • Výprava za vinohradským poustevníkem. Tip na vycházku za zajímavou památkou, kaplí sv. Rodiny pod Zvonařkou.
  • Ruce skateboardisty se neuchovaly, sbírka běží dál. Informace o pokračujícím projektu opravy a návratu sochy skateboardisty na Folimanku.

Encyklopedie: Tančící dům, Kaple sv. Rodiny, Karel Leopold Bepta, Nuselské schody, Vondračka, Skateboardista.

str. 12 – KULTURA

• Recept na mládí podle choreografky Evy Rejškové. Článek o vinohradské osobnosti, která zasvětila svůj život folkloru a letos oslavila úctyhodné životní jubileum.
  • Výstava představuje zakladatele gografie. O výstavě, která přestvuje historii Geografické fakulty  Přírodovědwcké fakulty UK.

Encyklopedie: Eva Rejšková, Přírodovědecká fakulta UK.

str. 13 -  VÝLETY DO HISTORIE

• Před 600 lety se bojovalo o Vyšehrad, husité ho vyplenili. Článek o letošním velmi kulatém výročí významné události naší historie.
  • Na Hrádku. Další text ze seriálu o původu názvů našich ulic.
  • František Holoubek (1844 -1919). Pokračování seriálu Průmysl a obchod na Královských Vinohradech.
  • Výročí měsíce listopadu. Přehled kulatých a půlkulatých výročí podle Encyklopedie.

Encyklopedie: Bitva u Vyšehradu (událost), Na Hrádku (ulice), Osobnosti a výročí měsíce listopadu.

str. 16 - KALEIDOSKOP

• Fotosoutěž - zaměřená na kulturu a historii Prahy 2

Více v Noviny Prahy 2, listopad 2020 (PDF, komplet)

Datum poslední aktualizace: 6.11.2020 22:23