Josef Augustin Paukert: reliéf Adolfa Liebschera na Vyšehradském hřbitově (Vyšehrad)
Adolf Liebscher byl český malíř, příslušník generace Národního divadla. Jeden z nejpopulárnějších umělců 80. a 90. let 19. století. Byl bratrem malíře Karla Liebschera, otcem architekta a malíře Adolfa Liebschera mladšího. S jeho tvorbou se setkáváme na několika místech v Praze 2.
Adolf Liebscher se narodil 11. března 1857 v Praze, zemřel 11. června 1919 v Potštejně.
Český sochař a medailér Josef Augustin Paukert se narodil 19. března 1879 v Chocni. Zemřel 31. prosince 1960 v Praze. V literatuře je uváděn rovněž jako Stino Paukert.
Adolf Liebscher byl nejmladším ze čtyř synů c. a k. stavebního inženýra Josefa Liebschera a jeho ženy Marie rozené Fischerové. Po asanaci Starého Města se rodina přestěhovala do novostavby v ulici V Kolkovně čp. 921/3, který je dodnes vyzdoben Liebscherovými malbami. Adolf Liebscher se řadí mezi generaci výtvarníků Národního divadla a byl velmi plodným a uznávaným umělcem. S jeho dílem se můžeme setkat na mnoha stavbách po celé republice, ale řadu z nich najdeme i v Praze 2. Například malbu Senoseč na Gröbeho vile v Havlíčkových sadech či malby na činžovním domě v Trojické ulici čp. 397/18. Je autorem malovaných oken v kostele sv. Ludmily na náměstí Míru, za něž obdržel v soutěži první cenu. Velice mnoho jeho ilustrací nabízely čtenářům stránky časopisů Zlatá Praha či Světozor. Jeho velice známým dílem je například panoramatický obraz Boj Pražanů se Švédy na Karlově mostě , který vytvořil spolu s bratrem pro Zemskou jubilejní výstavu v Praze roku 1891 a který byl později umístěn v bludišti na Petříně.
V hrobě č. 15-64 na Vyšehradském hřbitově je spolu s ním pochován i jeho syn Adolf Liebscher ml. (narozen 3. května 1887, zemřel 27. září1965), který byl významným českým architektem a urbanistou, ale i zdatným malířem.
Josef Augustin Paukert byl původní profesí uměleckým zámečníkem. Na Uměleckoprůmyslové škole v Praze nastoupil do přípravky Celdy Kloučka a studoval v ateliéru Stanislava Suchardy. Získal školní stipendium v italském Římě, kde se záhy prosadil a nakonec zde tvořil deset let. V letech 1919 až 1949 byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes a po roce 1950 Svazu československých výtvarných umělců. Z celé řady jeho děl jmenujme alespoň reliéf a čtyři figurální sochy (Úředník, Horník, Textilník a Zemědělec) na budově Penzijního ústavu zaměstnaneckých pojišťoven v Dittrichově ulici čp. 337/9 v Praze 2.
Název: Adolf Liebscher
Umístění: Vyšehradský hřbitov, hrob č. 15-64
Autor: Josef Augustin Paukert
Provedení: Reliéfní portrét
Datum vytvoření: 31.1.2023 12:06
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba