František Roith (Nové Město)
Český architekt
František Roith se narodil 16. července 1876 v Pardubicích, zemřel 5. září 1942 ve Voznici u Dobříše
Budoucí architekt František Roith se narodil v rodině nižšího železničního úředníka Jiřího Roitha a jeho manželky Barbory. Po maturitě na pardubické reálce se od roku 1897 věnoval studiu pozemního stavitelství na české technice v Praze. Po dvou letech přešel na mimořádné studium, protože začal studovat na německé technice (Zemský polytechnický ústav) u Josefa Zítka. Svá studia si doplnil ve Vídni u Otto Wagnera. Samostatně začal pracovat od roku 1907, kdy si otevřel ateliér na Nové Městě pražském v Myslíkově ulici čp. 2020/4. V letech 1911–1912 si pak navrhl vlastní nárožní dům na rohu Dřevné ulice čp. 382/4 a Rašínova nábřeží.
Ze svazku s Hedvikou Kužmovou přišly na svět dvě děti, syn Jiří a dcera Hedvika. V roce 1908 navrhl František Roith restauraci pro Jubilejní výstavu v Bubenči. Projektoval sklopný jez Hadík u Mělníka, most přes Labe u Kolína, a dále celou řadu rodinných domů na Ořechovce ve Střešovicích a další kolonie rodinných domů. Do vzhledu našeho hlavního města se však nesmazatelně zapsal monumentálními budovami, například nynější Komerční bankou na Václavském náměstí, budovou ministerstva financí na Malé Straně, ministerstvem zemědělství na Těšnově či budovou dnešní ČNB naproti Prašné brány. Vyprojektoval i budovu Městské knihovny na Mariánském náměstí či na území městské části Praha 2 v letech 1932 až 1933 funkcionalistickou tělocvičnu pro Sokol Vyšehrad na Rašínově nábřeží nedaleko železničního mostu.
V letech 1911–1912 navrhl vlastní nájemní dům ve stylu geometrické moderny. Na místě dnešního nárožního domu stávaly před asanací Podskalí dva domy. Po jejich zbourání v roce 1910 vystavěla firma A. a K. Beladových zmíněný nový dům. V roce 1921 nechal František Roith zbudovat na pravé straně střechy do nábřeží vikýř. Původně mansardový tvar střechy byl v roce 1932 změněn vestavěním půdního 5. patra. Další dispoziční změny 4. a 5. patra proběhly v roce 1946 a v roce 1992 byly adaptovány suterénní prostory pro restaurační provoz. Přestože se jedná o ranou pražskou práci tehdy mladého architekta Františka Roitha, je považována po řemeslné stránce jako dokonale provedený dům s řadou kultivovaných detailů interiéru, které se dosud dochovaly.
S prací Františka Roitha bychom se ovšem setkali po celé České republice. Navrhoval budovy pošty, spořitelen, soudu atd.
František Roith zemřel 5. září 1942 ve Voznici u Dobříše a pohřben je na Vinohradském hřbitově. Do jeho rozvětvené rodiny patří mj. i MUDr. Zuzana Roithová, ředitelka Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, ministryně zdravotnictví, senátorka a poslankyně Evropského parlamentu.
Datum vytvoření: 19.9.2020 15:16
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba