Hlavní záložky

Alois Dryák
1923–1928

Historie:

Druhá společnost, která si u architekta Aloise Dryáka objednala projekt na posledních parcelách XII katastru, byla Československá tabáková režie. Kancelářská budova pro její Ústřední ředitelství architekt navrhl v kombinaci stylů neoklasicismu a art deca.

Popis:

Monumentální hlavní průčelí ve Slezské má vstup na přístupovém schodišti zdůrazněný dvěma „kyklopskými“ kamennými koulemi, po stranách portálu jsou mříže s figurami od sochaře Jaroslava Horejce (autor též bronzových dveří s plastickými detaily muže a bárky), malý státní znak podle modelu Karla Štipla vypracoval sochař František Přítel. V odskakujících nárožích, ve výši 1. patra jsou umístěny reliéfy figurálních scén od sochaře Josefa Jiříkovského: (zleva) Sázení tabáku na Slovensku, Přípravy ku žním v Albánii, Sušení v Novém Pazaru, Svážení do sběru v Makedonii, Výroba v Čechách, Prodej výrobků a Transport tabáku z plantáží mexických a na Jávě. Malby v interiéru a barevná okna na hlavním schodišti byla provedena podle návrhu Čeňka O. Jandla, žáka Františka Kysely. Samozřejmou součástí tehdejších interiérů se již stalo ústřední topení a teplá voda, větrání a zvlhčování vzduchu zvláště v místnostech, kde se pracovalo s tabákem, a ústřední zařízení pro vysávání prachu. Stavbu vedla firma Záruba-Pfeffermann spolu s betonářskou firmou dr. Skorkovského.

Nelze nepřipomenout i starost Tabákové režie o své zaměstnance, kterým v ulici Jana Masaryka 18, 20 (čp. 1993/XII, 1994/XII) nechala roku 1926–1927 Dryákem postavit nájemní dvojdům ve stylu purizujícího expresionismu, s emblémy svého stavebníka – TR.

Současnost:

Budovu v letech 1953–1954 pro Federální ministerstvo hutního průmyslu a rudných dolů adaptoval architekt Jiří Gočár, v roce 1975 architekt Jaroslav Kosík přestavoval pro Federální ministerstvo pro technický a investiční rozvoj. Nyní objekt patří Městskému soudu. Od roku je 2003 památkově chráněn.

Slezská 9
Datum poslední aktualizace: 8.10.2018 22:41