Restaurace Vltava čp. 2084-II (Nové Město)

Dřevěná stavba je jedním z dokladů společenského života na Vltavské náplavce i v období první republiky. Mezi časté návštěvníky se řadil například Václav Havel. Objekt navržený Janem Soukupem byl po válce doplněn o stávající terasu.

Sdílet

Historie:

Architekt Jan Soukup navrhl při vltavské nábřežní zdi ve 30. letech 20. století dřevěný pavilon, který dodnes slouží jako restaurační zařízení. V poválečném období k objektu přibyla i terasa. Restaurace Vltava byla v době svého vzniku vyhlášená a patřila mezi charakteristické stavby pražského nábřeží. Před revolucí byla místem častého setkávání odpůrců režimu.

Popis:

Jednoduchá přízemní stavba, jejíž konstrukce je dřevěná, je částečně podsklepena. Suterén tvoří cihelné zdivo. Pultovou, mírně nakloněnou střechu vynáší jednoduchý krov a podlahy jsou prkenné. Terasa, která k objektu přibyla v poválečném období, je v dnešní době zakryta odnímatelnými okny. Interiér má svým palubkovým obložením, stropy a dalšími doplňky připomínat vnitřní vybavení lodi.  Ve své době patřila restaurace mezi charakteristické objekty pražských nábřeží a její původní stav je dnes poznamenán pozdějšími architektonickými zásahy, mezi něž patří zasklení terasy, která sloužila jako doplňkový servis k provozované lodní dopravě.

Galerie: 
Katastrální území

UMÍSTĚNÍ: Rašínovo nábřeží č.p. 2084/1, Praha 2-Nové Město

ARCHITEKT: Jan Soukup              

VÝSTAVBA: 30. léta 20. století

Adresa
Rašínovo nábřeží
12000 Praha 2 - Nové Město
Česká republika
50° 4' 26.886" N, 14° 24' 49.4532" E
Datum poslední aktualizace: 27.12.2020 22:22
Datum vytvoření: 9.12.2020 10:42