Školka v Riegrových sadech, Vozová čp. 2507/2a (Vinohrady)
Riegrovy sady jsou nejen oázou zeleně, ale nacházejí se zde také velmi zajímavé stavby. Školka od architekta Lubora Marka, stojící ve Vozové ulici, prakticky na kraji sadů nedaleko hranice mezi Vinohrady a Žižkovem, tento architektonický obraz zmíněného parku doplňuje, neboť většina těchto staveb již na Encyklopedii Prahy 2 uvedena je.
Historie
Budova mateřské školy vznikla v padesátých letech 20. století poblíž Vozové ulice podle typizovaného projektu architekta Lubora Marka, který v té době pracoval ve Studijním a typizačním ústavu.
Popis
Školka stojí na obdélném půdorysu, má nízkou sedlovou střechu a hlavní vstup se nalézá u Vozové ulice. Tento vchod kryje přístřešek, nesený dvěma sloupy, a směrem do Riegrových sadů je stavba otevřena šesti velkými okny s okenicemi. Uvnitř má školka dvoutraktovou dispozici.
Autor
Lubor Marek (1915–2000) absolvoval roku 1939 České vysoké učení technické v Praze a poté nastoupil do stavitelské kanceláře Hrabě a Lozovský. Ve čtyřicátých letech navrhl vilu Ing. Františka Laurina v Nymburku, vilu ředitele Pražské úvěrové banky Františka Bíny v libeňské Stupňové ulici nebo rekreační sídlo a ozdravovnu firmy Hrabě a Lozovský v Psárech. Jako hlavní architekt firmy Lozovský a Štefanec přesídlil roku 1941 do Bratislavy a na Slovensku působil několik let. Zde se podílel na městském paláci v bratislavské Gorkého ulici, kam navrhl také interiéry společenských prostor, a na projektu částečně realizovaného sanatoria v Lučivné.
Z jeho dalšího slovenského díla lze uvést rodinný dům Kataríny Dulka-Válecové v bratislavské Hlučínské ulici z roku 1941, komplex konfekční továrny a obytný dům firmy Rolný v Púchově (1941 – 1944), výstavní pavilon firmy Rolný v Bratislavě z roku 1942, centrální stavební dvůr firmy Lozovský a Štefanec v Novém Meste nad Váhom (1942 - 47) a letní sídlo Ing. Alexandera Lozovského v Modre z roku 1945.
Po skončení 2. světové války navrhoval chatu v Jasné na Chopku (1946 - 1947), rodinné domky a bytové domy pro HUB v obci Nováky z roku 1947, montovanou továrnu s pomocnými objekty pro firmu Koh-i-noor v Holíči ze stejného roku, montované tovární haly firmy Omnia v Trenčíně, postavené v letech 1947 až 1948, hotel Srdiečko na Chopku (1947 – 1949), továrnu a administrativní budovu firmy ve Spišské Nové Vsi z let 1947 až 1950 a továrnu s bazénem na kulatinu pro firmu Drevoindustria v Topoľčiankách (1947 – 1950). Na Chopku projektoval koncem čtyřicátých let 20. století také dolní stanice, mezistanice i vrcholovou stanici lanové dráhy, a to jak na severní, tak i na jižní straně.
Po návratu do Prahy začal pracovat ve Studijním a typizačním ústavu, kde se zaměřoval na problémy typizace. Na tomto pracovišti v padesátých letech navrhl malý pavilon pro mateřské školy a těchto objektů vzniklo nejen v Praze, ale i v dalších českých městech a na Slovensku několik desítek.
K jeho dílu také patří architektonické řešení mostu v Sušici (1957) a adaptace objektů pro domov důchodců v Kladně – Švermově z roku 1979.
Současnost
V budově se nachází mateřská škola, pobočka základní a mateřské školy Na Smetance, vlastní ji hlavní město Praha a ve správě ji má Městská část Praha 2.
Datum vytvoření: 29.6.2022 21:38
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba