Dobová pohlednice

Vozová, Riegrovy sady (Vinohrady)

Saracinka

Gloriet usedlosti Vozová byl přestavěn na restauraci s vyhlídkou. Pozdně klasicistní budova od roku 1956 chátrala, nyní po rekonstrukci opět slouží návštěvníkům Riegrových sadů.

Začátkem 15. století se zde nacházela vinice, patřící měšťanovi Vackovi Křížovi, staroměstskému měšťanovi, kterému patřila i rozsáhlá vinice Křížovka, rozkládající se na pozemcích pozdějších usedlostí Pštrosky, Sakrabonky a Vozové.

Mezi držiteli Vozové bychom našli známého pražského bankéře Karla Antonína Ballabena či od roku 1854 Karla Gustava hraběte Reichenbacha Lessoniho, který zde postavil místo staré usedlosti jednopatrovou vilu a vinici upravil na zahradu, kde vybudoval oranžerii a hospodářská stavení upravil na ovčinec a stáje.

Po jeho smrti se vdova Klementina provdala za hraběte Václava Saracina Belforta, což vedlo ke změně názvu usedlosti na Saracinku. Vzhledem k tomu, že Václav Saracin Belfort byl hofmistrem císaře Ferdinanda V. Dobrotivého, hostívala Saracinka i císaře. V roce 1896 prodala hraběnka Belfortová vilu berlínské firmě Carl Breiding a syn, od níž ji roku 1902 koupila vinohradská obec, aby zahradu včlenila do Riegrových sadů. V současnosti je v renovované vile mateřská škola a zachovalo se i několik zbytků, připomínajících zašlou slávu Saracinky, například brána ve Vozové ulici, pískovcový jehlanec, na němž se skvěl nápis Für Leben und Glück, Liebe und Dankbarkeit, který je prý památkou na souboj dvou důstojníků o dívku, či gloriet uprostřed sadů. Ve 20. století byla totiž na zbytcích usedlosti zřízena restaurace s vyhlídkou. Rostoucí stromy pak znemožnily výhled a budova chátrala. Na počátku tohoto století však byla citlivě zrekonstruována a pod názvem Mlíkárna poskytuje místní restaurace celoročně občerstvení svým hostům.

Galerie: 
Během rekonstrukce bylo odhaleno původní zdivo (Foto M. Polák, 2007)
Rekonstrukce Mlíkárny v roce 2007 (Foto M. Polák)
Mlíkárna po rekonstrukci (Foto M. Polák, 2007)
Brána usedlosti ve Vozové ulici (Foto M. Polák, 2019)
Katastrální území

Název: Vozová, Saracinka

Umístění: Riegrovy sady

Doba vzniku: Kolem roku 1830

Nyní: občerstvení s vyhlídkou Mlíkárna

Rekonstrukce Mlíkárny: 2007

Adresa
Riegrovy sady
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 48.6372" N, 14° 26' 25.8792" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 19.10.2022 15:56
Datum vytvoření: 6.10.2020 10:50

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?