Nemocnice na Křižovatce, Viničná čp. 481/9 (Nové Město)
Na místě české kliniky dětských nemocí ve Viničné ulici stával původně dům U Pecnářů, jehož přestavbou vznikla dětská nemocnice na Křižovatce, nyní Neurologická klinika Fakultní nemocnice v Praze.
Historie
Mimořádný profesor dětského lékařství Med. Dr. Bohdan Neureutter dal v roce 1885 podnět k založení „Spolku pro zřízení a vydržování české dětské nemocnice a chorobince v Praze“. Po jeho neutuchajícím úsilí vláda zakoupila dům U Pecnářů na rohu Kateřinské a Viničné ulice. Projekt přestavby pro potřeby nemocnice vytvořil v roce 1871 architekt Anton Pitlík. V roce 1895 stavitel Schina přistavěl křídlo při Viničné ulici. Dětská nemocnice Na Křižovatce byla otevřena 9. května 1888. Profesor Neureutter si jako pomocného lékaře vybral MUDr. Bohumíra Součka a od roku 1889 MUDr. Antonína Haasze, který je vedle Neurettera považován za spoluzakladatele české pediatrie. V roce 1891 převzal správu kliniky Dětské nemocnice na Křižovatce s pouhými 35 lůžky zmíněny Spolek pro zřízení a vydržování české dětské nemocnice a chorobince v Praze. Na dětské klinice bylo povolených 25 lůžek, zbývajících deset lůžek spravoval Spolek jako svou nemocnici. Vzhledem k malé kapacitě začal Spolek hledat vhodný pozemek ke stavbě většího zdravotnického zařízení. Našel jej na Karlově, kde byla vybudována (dnes již zaniklá) Česká dětská nemocnice Františka Josefa I. Objekt na Křižovatce nyní využívá neurologická klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Stavba
Budova bývalé dětské nemocnice na Křižovatce prošla uplynulými desetiletími řadou adaptací. V roce 1906 sem bylo umístěno zubní a laryngologické ambulatorium, v letech 1924 a 1925 byla vybudována nástavba 1. a 2. patra a podkroví nad přízemním přístavkem, v roce 1927 byl přistavěn podle plánů arch Jaromíra Krejcara a stavitele Josefa Blechy pavilon pro sbírky při zubní klinice prof. Jesenského. Současná fasáda pochází pravděpodobně z roku 1981. Nárožní budova je dvou- až třípatrová na křižovatce poměrně příkrých ulic Kateřinské a Viničné. Střecha je sedlová, v nároží zvalbená. Dvě křídla domu obklopují nepravidelný dvorek. Ke dvorku, v místech bývalé zahrady, je postaven stupňovitý Krejcarův pavilon.
Architekt
Anton Pitlík se narodil v roce 1836 v Plzni. Studoval na pražské polytechnice u profesora Karla Wiesenfelda. Bydlel v zaniklém domě na místě dnešní budovy v Kateřinské ulici č.p. 1476/36. Známá je především jeho práce na Novém Městě pražském, například dům č.p. 1444/20 v Lípové ulici, zaniklé domy č.p. 1452 a 1453 v ulici Na Bojišti a v téže ulici novorenesanční nájemní dům č.p. 1469/26. V dnešní Melounové ulici navrhl v roce 1871 novorenesanční nájemní dům č.p. 1609/3 a o rok později dom v Kateřinské ulici č.p. 1521/13. Kromě plánů české kliniky dětských nemocí ve Viničné ulici č.p. 481/9 je autorem i nájemního domu ve stylu italské renesance v Ječné ulici č.p. 528/31.
Datum vytvoření: 10.10.2021 17:17
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba