Maceškův palác, Vinohradská čp. 2165/48 (Vinohrady)
Velkouzenář a pivovarník Emanuel Maceška se narodil 24. března 1877 v městečku Načeradec na Blanicku. Zemřel dne 30. prosince 1966.
Maceškův palác byl vystavěn v letech 1927–1929 stavitelem Janem Jarolímem.
Historie
Pražský velkouzenář Emanuel Maceška se těsně po skončení první světové války stal vlastníkem lukrativních stavebních pozemků na Královských Vinohradech. Parcely tzv. Seidlova pole výhodně rozprodal a na části pozemku postavil velký obchodní palác. Rozsáhlá šestipatrová budova, která se stala největší stavbou na Královských Vinohradech, byla uvedena do provozu v roce 1929 a měla hlavní průčelí v Budečské ulici čp. 2165/35 proti Vinohradské tržnici. Nacházela se zde jedna z výroben jeho firmy, ale rovněž byla v paláci kavárna a vinárna a na svou dobu velmi moderní kino s vchodem z Vinohradské třídy 2165/48. V budově se kromě toho nacházely rozsáhlé obchodní a kancelářské místnosti a byty. První nájemníci se sem přistěhovali již koncem roku 1928. Během roku 1930 probíhaly ještě dokončovací práce. Od roku 1930 začal velkou část budovy užívat Státní ústav pro zubní lékařství. Zbytky názvu tohoto ústavu jsou ještě patrny pod současným nápisem Maceškův palác na fasádě domu do Vinohradské ulice. V prvním patře paláce se nacházela vyhlášená vinárna a kavárna, která se jmenovala „Naše“. Kavárna zanikla po druhé světové válce, když se o její prostory rozšířil Stomatologický ústav. Proslulý byl rovněž „Teherán bar“ umístěný v suterénu paláce. Ve Starozámecké restauraci se čepovalo Maceškovo votické Starozámecké pivo, které Maceška dovážel ze svého pivovaru do svých podniků a do hotelu Majestic na Václavském náměstí. V roce 1915 se stal Maceška totiž majitelem velkostatku s pivovarem ve Voticích, kde později působil i jako starosta.
Kino
Pozoruhodný byl Biograf Maceška, později známé kino Bystrica nebo Bio Illusion. Největší pražský přízemní biograf své doby s 930 sedadly, s šestnáctičlenným orchestrem pro filmy němé, ale i se zvukovým zařízením, byl slavnostně otevřen 27. srpna 1929. Luxusní a moderně vybavené kino zůstalo na rozdíl od jiného majetku Maceškových v držení rodiny. V roce 1945 Maceškovo kino spadalo pod národní podnik Československý státní film, Filmový podnik hlavního města Prahy. V roce 1948 bylo Kino Maceška přejmenováno na kino Bystrica. Po dvou letech však tento název byl přidělen kinu Flora a Maceškovo kino získalo v roce 1950 nový název Illusion. Koncem června 2001 převzali chátrající biograf potomci Emanuela Macešky. Kuriozitou bylo, že restituenti museli od provozovatele koupit veškeré neudržované vybavení kina, včetně zanedbaných křesel. V dubnu 2002 otevřel Bio Illusion filmový producent Miloslav Šmídmajer. Ani zrekonstruované kino si však nenašlo dost diváků a počátkem roku 2006 vyhlásil M. Šmídmajer bankrot, když Městská část Praha 2 a Maceškovi vnuci odmítli finanční podporou dotovat ztrátový provoz. Novým nájemcem se stal herec Pavel Trávníček, který v prostorách bývalého kina otevřel multikulturní prostor „Theatre Illusion Biograf". V roce 2014 kino Illusion nahradil nový kulturní prostor Royal Theatre a do krásných bílých prostorných sálů v prvním patře přesídlila baletní škola Terpischore, taneční škola Buenos Aires Tango a Divadlo Marianny Arzumanové.
Stavitel
Jan Jarolím, stavitel, získal dne 30. března 1914 stavitelskou koncesi v Praze. Je autorem a stavebníkem např. obchodního a nájemního domu na Václavském náměstí č.p. 779/15, nyní hotel Pytloun. S Ludvíkem Kyselou navrhl palác Alfa (Václavské náměstí č.p. 785) a další stavby v Praze, např. puristicko-funkcionalistickou vilu č.p. 436/3 v Apolinářské ulici či Penzion a lázně v ulici Na Slupi v Praze 2.
Datum vytvoření: 19.4.2020 16:39
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba