Památník rozloučení - farewell memorial, Hlavní nádraží,Wilsonova č.p. 300/8, (Nové Město)
V pořadí již druhý památník na Hlavním nádraží spojený s tzv. Wintonovými dětmi a Wintonovými vlaky.
Nicholas Winton se narodil 19. května 1909 v rodině německo-židovského obchodníka Wertheimera. Rodina se do Velké Británie přistěhovala v roce 1907 a změnila příjmení na Winton. Nicholas byl pokřtěn a již během studia na internátní škole získával praxi v nejrůznějších evropských bankách. Během dovolené v roce 1938 se rozhodl, že pomůže zachránit židovské děti z Československa, kterým až do vypuknutí druhé světové války pomáhal ve spolupráci s Trevorem Chadwickem vycestovat do Velké Británie. Z rodičů a příbuzných zachráněných dětí válku přežilo jen několik osob, všichni ostatní zahynuli během Holokaustu. Za války sloužil vzhledem k vadě zraku jako úředník u RAF a po jejím skončení se nadále věnoval bankovnictví.
V roce 1998 Nicholase Wintona přijal na Pražském hradě prezident ČR Václav Havel a vyznamenal jej řádem T. G. Masaryka, v den 105. narozenin propůjčil Siru Wintonovi Řád Bílého lva prezident Miloš Zeman. Sir Winton zemřel 1. července 2015 ve Sloughu.
Nápad na zřízení pomníku se zrodil v hlavě Hugo Maroma, jednoho z Wintonových dětí. Vznik památníku pak iniciovaly dvě z dalších zachráněných dětí, a to Zuzana Marešová a v Anglii žijící Milena Grenfell-Baines (rozená Fleischmannová). Sbírku finančních prostředků, která se konala od července 2016 do dubna 2017, organizoval spolek Farewell Memorial, založený Wintonovými dětmi.
Památník připomíná odvahu rodičů poslat své děti do neznáma a oceňuje jejich lásku, jakož i osudové rozhodnutí, díky němuž přežilo 669 převážně židovských dětí válku.
Slavnostně odhalen byl 27. května 2017. V červnu 2019 byl poničen vandalským činem. Opraven byl 8. února 2020.
Památník má podobu přesné repliky dřevěných dveří s vnějším oplechováním z osobního vagonu III. třídy řady Ca. Tímto typem vagonů odcestovalo 669 převážně židovských dětí z Prahy do Británie. Návrh památníku vypracoval Stuart Mason, autorem skleněné výzdoby je sklář Jan Huňát. Prosklenou část dveří tvoří deska, na níž jsou znázorněny na jedné straně dětské dlaně a na straně druhé dlaně dospělých. Památník je z bronzu, je umístěn na mramorovém podstavci s dvojjazyčným nápisem: „PAMÁTNÍK ROZLOUČENÍ – FAREWELL MEMORIAL“. Na levé straně památníku je umístěna kamenná doprovodná pamětní deska s následujícím textem:
„Památník rozloučení je symbolem odvahy a lásky všech rodičů, kteří v letech 1938 a 1939, bez ohledu na vlastní osud, posadili své děti se slzami v očích i srdcích jim zamávali a poslali je do bezpečí, aby jim zachránili život. Většina rodičů zahynula během Holokaustu. Wintonovy děti“
V angličtině: „This Farewell Memorial is a symbol of courage and love of parents whoin 1938 and 1939 regardless of what their own fate awaited them, boarded their children on trains and with heartache and tears in their eyes waved good bye, sending them away to safety to save their lives. Most parents perished in the Holocaust. Winton children“. Pod nápisy je ještě text „Realizace veřejné sbírky v ČR Zuzana Marešová, Public donations in the UK organised by Lady Grenfell-Baines MBE.“
Litoměřický sklář Jan Huňát absolvoval Střední průmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě. Po ročním působení ve sklárně Moser odcestoval do irského Galway, kde vyráběl sklo na zakázku a restauroval kostelní vitráže a v této činnosti pokračoval i v Austrálii. V roce 2007 se vrátil do Čech a v Litoměřicích otevřel Muzeum Křišťálový dotek
Název: Památník rozloučení
Umístění: Hlavní nádraží, Wilsonova č.p. 300/8, Nové Město, chodba z odjezdové haly
Autor: Stuart Mason, Jan Huňát
Provedení: bronz, mramor, sklo
Rok instalace: 2017
Datum vytvoření: 20.7.2018 11:42
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba