Zvětšit mapu
Zmenšit mapu
Rt. Jaroslav Švarc
Milan Polák

Rotný Jaroslav Švarc, nárožní dům Resslova, Václavská 308/22 (Nové Město)

Příslušník československé armády ve Spojeném království, příslušník výsadku Tin, který měl za cíl atentát na českého kolaboranta a ministra školství a osvěty Emanuela Moravce.

Jaroslav Švarc se narodil 11. května 1914 ve Velkém Újezdě, zahynul 18. června 1942 v kryptě pravoslavného kostela svatých Cyrila a MetodějeResslově ulici po atentátu na Heydricha.

Jaroslav Švarc se dostal do Anglie v červnu 1940. Byl povýšen na četaře. V létě 1941 se přihlásil do výcviku pro zvláštní účely ve Skotsku. Spolu s Ludvíkem Cupalem byl zařazen do výsadku Tin. Vysazeni byli 29. dubna 1942 na Rožmitálsku. Při dopadu se zranil a nepodařilo se mu navázat kontakt s Cupalem. Vydal se přes Plzeň do Prahy, kde se kontaktoval s Adolfem Opálkou z výsadku Out Distance. Po atentátu na místodržícího protektora Heydricha se jako první začal ukrývat v kryptě pravoslavného kostela Cyrila a Metoděje, kde při boji v obklíčení okupačními jednotkami spolu s ostatním parašutisty zemřel vlastní rukou. Jeho tělo bylo pravděpodobně pohřbeno v hromadném hrobě v Ďáblicích. V roce 2002 byl in memoriam povýšen do hodnosti podplukovníka.

Pamětní kámen se nachází na místě, kam bylo položeno tělo parašutisty poté, co bylo vyvlečeno po poslední bitvě z kostela sv. Cyrila a Metoděje.  Přesné místo určila pramenná rešerše historika Pavla Kmocha, která se opírala o historické fotografie gestapa z identifikace mrtvých parašutistů ve Václavské ulici a o pitevní protokoly. V kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje se nachází busta Jaroslava Švarce s pamětní deskou a jeho jméno je rovněž uvedeno na pamětní desce umístěné nad oknem této krypty.

NÁZEV: Rt. Jaroslav Švarc

UMÍSTĚNÍ: nároží Resslovy a Václavské 308/22, Nové Město

TEXT NA DESCE: rt. Jaroslav Švarc, Tin, *11. 5. 1914  †18. 6. 1942

PROVEDENÍ: kovová deska na chodníku